fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesBank Gospodarstwa Krajowego przedstawił priorytety na 2023 rok

Bank Gospodarstwa Krajowego przedstawił priorytety na 2023 rok

Walka ze spowolnieniem gospodarczym będzie jednym z priorytetów Banku Gospodarstwa Krajowego na rok 2023.

Głównymi wyzwaniami Banku Gospodarstwa Krajowego w 2023 r. będzie walka z inflacją oraz zapobieganie skutkom spowolnienia gospodarczego. Jak powiedziała w „Pulsie Biznesu” prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, w nadchodzącym roku istotne będą też projekty związane z transformacją i bezpieczeństwem energetycznym.

– Dla nas, dla banku rozwoju, ważne jest, aby spowolnienie gospodarcze nie zatrzymało realizacji strategicznych projektów, ważnych z punktu widzenia długookresowego i zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Przeznaczenie 1 proc. PKB na inwestycje w średnim i długim okresie przełoży się na wygenerowanie do 2,5 proc. PKB – podkreśliła Beata Daszyńska-Muzyczka.

Prezes BGK dodała, że w Programie Inwestycji Strategicznych przeznaczono już dofinansowanie dla 99 proc. samorządów na ponad 11 tys. inwestycji o wartości przekraczającej 63 mld złotych. Jeśli chodzi o projekty dotyczące transformacji i bezpieczeństwa energetycznego priorytetem powinna być energooszczędność i przyspieszenie inicjatyw w budowanej przez BGK platformie 3W – woda, wodór, węgiel.

Globalnie BGK chce wspierać żywnościowo kraje Południa, które mierzą się ze skutkami kryzysu klimatycznego oraz skutkami wojny na Ukrainie. Prezes Daszyńska-Muzyczka podkreśliła również, że należy przygotować się do uczestnictwa w odbudowie ukraińskiej gospodarki, gdy tylko będzie to możliwe.

– Trzeba tworzyć własne zasoby, technologie i kompetencje. Budować relacje i włączać się w kształtowanie mechanizmów realizacji przyszłych projektów. To dla nas ogromna szansa, ale by ją wykorzystać, musimy się przygotować w sposób systematyczny i skoordynowany – wskazała.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA