Walka ze spowolnieniem gospodarczym będzie jednym z priorytetów Banku Gospodarstwa Krajowego na rok 2023.

Głównymi wyzwaniami Banku Gospodarstwa Krajowego w 2023 r. będzie walka z inflacją oraz zapobieganie skutkom spowolnienia gospodarczego. Jak powiedziała w „Pulsie Biznesu” prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, w nadchodzącym roku istotne będą też projekty związane z transformacją i bezpieczeństwem energetycznym.

– Dla nas, dla banku rozwoju, ważne jest, aby spowolnienie gospodarcze nie zatrzymało realizacji strategicznych projektów, ważnych z punktu widzenia długookresowego i zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Przeznaczenie 1 proc. PKB na inwestycje w średnim i długim okresie przełoży się na wygenerowanie do 2,5 proc. PKB – podkreśliła Beata Daszyńska-Muzyczka.

Prezes BGK dodała, że w Programie Inwestycji Strategicznych przeznaczono już dofinansowanie dla 99 proc. samorządów na ponad 11 tys. inwestycji o wartości przekraczającej 63 mld złotych. Jeśli chodzi o projekty dotyczące transformacji i bezpieczeństwa energetycznego priorytetem powinna być energooszczędność i przyspieszenie inicjatyw w budowanej przez BGK platformie 3W – woda, wodór, węgiel.

Globalnie BGK chce wspierać żywnościowo kraje Południa, które mierzą się ze skutkami kryzysu klimatycznego oraz skutkami wojny na Ukrainie. Prezes Daszyńska-Muzyczka podkreśliła również, że należy przygotować się do uczestnictwa w odbudowie ukraińskiej gospodarki, gdy tylko będzie to możliwe.

– Trzeba tworzyć własne zasoby, technologie i kompetencje. Budować relacje i włączać się w kształtowanie mechanizmów realizacji przyszłych projektów. To dla nas ogromna szansa, ale by ją wykorzystać, musimy się przygotować w sposób systematyczny i skoordynowany – wskazała.

PAP

Poprzedni artykułPolskie firmy zmarnują 33 miliardy złotych
Następny artykułZUS kontroluje zwolnienia lekarskie