fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesBank Światowy mówi, co może pomóc w rozwoju Polski

Bank Światowy mówi, co może pomóc w rozwoju Polski

Bank Światowy spodziewa się, że w 2022 i 2023 r. nastąpi spowolnienie wzrostu gospodarczego Polski, ale widzi też szanse przed polską gospodarką.

Głównymi powodami spowolnienia polskiej gospodarki mają być: inflacja, napędzana wzrostem cen energii i surowców, niepewność spowodowana wojną na Ukrainie oraz spowolnienie gospodarcze u głównych partnerów handlowych Polski w Europie Zachodniej. W raporcie „Potencjalny rozwój gospodarczy w obliczu szoków” zaznaczono jednak, że po postpandemicznej recesji polska gospodarka „szybko odbiła się i urosła”.

Ekonomiści Banku Światowego wskazali, że potencjalny wzrost gospodarczy Polski w średnim terminie spadł z 3,7 proc. w latach 2002-2007 do 3,3 proc. w latach 2010-2019, ale trend ten może zostać odwrócony, jeśli nasz kraj przeprowadzi reformy ograniczające kurczenie się zasobu siły roboczej oraz reformy poprawiające jakość kapitału ludzkiego i sprzyjające zielonej i cyfrowej transformacji.

– Pandemia wydrenowała budżety krajów, zaś wojna na Ukrainie sprawia, że rządy muszą walczyć z wysoką inflacją, powolnym wzrostem i rosnącymi kosztami życia, które szczególnie dotykają najsłabszych – oceniła cytowana w informacji dyrektor Banku Światowego Gallina A. Vincelette. – Silniejsze instytucje, polityki publiczne wspierające realizację trudnych reform w kierunku budowy zrównoważonego, zielonego i odpornego rozwoju są tym, czego nam potrzeba – dodała.

W raporcie dodano, że Polska podniosłaby swój potencjał, gdyby ograniczyła też skutki starzenia się społeczeństwa i zwiększyła inkluzywność.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA