fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesBank Światowy wieszczy kryzys. Radzi, jak uniknąć najgorszego

Bank Światowy wieszczy kryzys. Radzi, jak uniknąć najgorszego

Najbliższe lata w globalnej gospodarce upłyną w cieniu zmagań ze stagflacją, słabym wzrostem gospodarczym i wysoką inflacją – prognozuje Bank Światowy.

Według najnowszych prognoz Banku Światowego wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 2,9 proc., podczas gdy w styczniu instytucja ta celowała bardziej w 4,1 proc. Powodami korekty są: wojna na Ukrainie, wzrost inflacji i stóp procentowych. Taki stan rzeczy może utrzymać się przez większość dekady, a inflacja nawet dłużej niż się spodziewamy.

„Nawet jeśli unikniemy globalnej recesji, ból stagflacji może trwać przez kilka lat, o ile nie dojdzie do znaczących wzrostów podaży” – napisał prezes Banku Światowego David Malpass we wstępie do nowej edycji raportu Global Economic Prospects. „Kilka lat ponadprzeciętnej inflacji i wzrostu poniżej przeciętnej jest teraz prawdopodobne z potencjalnie destabilizującymi konsekwencjami dla gospodarek o niskim i średnim dochodzie. To fenomen – stagflacja – którego świat nie widział od 1970 r.” – dodał Malpass.

Bank Światowy przedstawił również szacunki dla polskiego PKB, które ma wzrosnąć o 3,9 proc., czyli o 0,8 punktu procentowego mniej niż przewidywano w styczniu.

W raporcie wskazano również kilka rozwiązań, które mogą uratować świat przed najgorszym z możliwych kryzysem. Mowa tutaj o koordynacji pomocy dla Ukrainy, zwiększeniu podaży żywności i ropy naftowej, umorzeniu długu najuboższych państw, ograniczeniu pandemii Covid-19 oraz przyspieszeniu transformacji energetycznej.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA