fbpx
sobota, 14 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesBank Światowy wieszczy kryzys. Radzi, jak uniknąć najgorszego

Bank Światowy wieszczy kryzys. Radzi, jak uniknąć najgorszego

Najbliższe lata w globalnej gospodarce upłyną w cieniu zmagań ze stagflacją, słabym wzrostem gospodarczym i wysoką inflacją – prognozuje Bank Światowy.

Według najnowszych prognoz Banku Światowego wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 2,9 proc., podczas gdy w styczniu instytucja ta celowała bardziej w 4,1 proc. Powodami korekty są: wojna na Ukrainie, wzrost inflacji i stóp procentowych. Taki stan rzeczy może utrzymać się przez większość dekady, a inflacja nawet dłużej niż się spodziewamy.

„Nawet jeśli unikniemy globalnej recesji, ból stagflacji może trwać przez kilka lat, o ile nie dojdzie do znaczących wzrostów podaży” – napisał prezes Banku Światowego David Malpass we wstępie do nowej edycji raportu Global Economic Prospects. „Kilka lat ponadprzeciętnej inflacji i wzrostu poniżej przeciętnej jest teraz prawdopodobne z potencjalnie destabilizującymi konsekwencjami dla gospodarek o niskim i średnim dochodzie. To fenomen – stagflacja – którego świat nie widział od 1970 r.” – dodał Malpass.

Bank Światowy przedstawił również szacunki dla polskiego PKB, które ma wzrosnąć o 3,9 proc., czyli o 0,8 punktu procentowego mniej niż przewidywano w styczniu.

W raporcie wskazano również kilka rozwiązań, które mogą uratować świat przed najgorszym z możliwych kryzysem. Mowa tutaj o koordynacji pomocy dla Ukrainy, zwiększeniu podaży żywności i ropy naftowej, umorzeniu długu najuboższych państw, ograniczeniu pandemii Covid-19 oraz przyspieszeniu transformacji energetycznej.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA