fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajBanki bez szans z frankowiczami?

Banki bez szans z frankowiczami?

W 2023 roku prawie wszystkie sprawy sądowe dotyczące kredytów frankowych w Polsce zakończyły się zwycięstwem klientów. W sumie wydano ponad 16 tys. wyroków.

W minionym roku aż 97 proc. wyroków sądowych było korzystnych dla frankowiczów – wynika z danych zaprezentowanych przez kancelarię Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. To oznacza, że spośród minimum 16 tys. 438 wyroków wydanych w sprawach frankowych w 2023 r., aż 15 tys. 965 zapadło na korzyść kredytobiorców.

Z bazy wyroków zapadłych w 2023 r. dowiadujemy się też, że banki wygrały zaledwie w 424 sprawach, a w 49 przypadkach sądy II instancji uchyliły wyrok sądu I instancji do ponownego rozstrzygnięcia. Spośród wyroków frankowych 3 tys. 217 zakończyło się prawomocnym rozstrzygnięciem.

Prawnik Wojciech Bochenek dodał, że w 2023 r. sądy wydały aż o 71 proc. więcej wyroków niż w 2022 r., a liczba wyroków wydanych w ostatnim kwartale ubiegłego roku daje podstawy zakładać, że dynamika rozstrzygania spraw przez sądy będzie wzrastająca, w szczególności w zakresie wyroków prawomocnych. Jeśli chodzi o wyroki korzystne dla frankowiczów, to w 96 proc. kończą się one stwierdzeniem nieważności umowy kredytowej przez sądy, co potwierdza, że orzecznictwo jest ukształtowane.

Co warte podkreślenia, odpowiada także kierunkowi wskazanemu przez TSUE w swoich orzeczeniach, a grudniowe wyroki w zakresie odsetek i braku konieczności składania oświadczenia o skutkach nieważności umowy kredytowej powinny dodatkowo wpłynąć na przySpieszenie procesów i szybsze procedowanie spraw przez sądy

– powiedział Wojciech Bochenek.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA