fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaEkologiaBanki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa...

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.

Raport na temat środków przeznaczanych przez banki na rozwój gałęzi gospodarki odpowiadających za największą emisję dwutlenku węgla opublikowała organizacja ActionAid. Jest ona globalnym NGO działającym na rzecz świata wolnego od biedy i niesprawiedliwości.

Surowce i rolnictwo odpowiadają za zanieczyszczenia

Największe chińskie banki oraz amerykańscy giganci tacy jak Citigroup, Bank of America i JP Morgan Chase hojnie finansują inwestycje w eksploatację i wydobycie surowców kopalnych w Ameryce Południowej oraz Afryce. Z przyznawanych przez nie kredytów i gwarancji finansowych korzystają różne naftowe koncerny, np. Saudi Aramco i Exxon Mobil czy działający w segmencie rolniczym Bayer (który przejął w 2016 roku Monsanto), ADM, Cargill i ChemChina.

Rolnictwo generuje zanieczyszczenia powstałe w konsekwencji produkcji przez zwierzęta hodowlane metanu i wykorzystania przy uprawach nawozów sztucznych i pestycydów. Dodatkowo, aby zapewnić teren pod przemysłową hodowlę zwierząt czy uprawę roślin, karczowane są lasy.

To banki finansują produkcję dwutlenku węgla

Przedsiębiorstwa z branży naftowej i rolniczej są jednymi z głównych emitentów dwutlenku węgla do atmosfery. W latach 2016-2022 największe banki świata przeznaczały rocznie średnio 513 miliardów dolarów na wsparcie tych segmentów. W tym samym czasie państwa globalnej Północy przekazywały każdego roku ułamek z tej kwoty – zaledwie 22,25 miliarda dolarów – na przeciwdziałanie zmianom klimatu.

The Guardian

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

Lex beton podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę dotyczącą między innymi rewitalizacji koryta rzeki Odry. Ekolodzy krytycznie nazwali ją „lex beton”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA