fbpx
piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaEkologiaBanki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa...

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.

Raport na temat środków przeznaczanych przez banki na rozwój gałęzi gospodarki odpowiadających za największą emisję dwutlenku węgla opublikowała organizacja ActionAid. Jest ona globalnym NGO działającym na rzecz świata wolnego od biedy i niesprawiedliwości.

Surowce i rolnictwo odpowiadają za zanieczyszczenia

Największe chińskie banki oraz amerykańscy giganci tacy jak Citigroup, Bank of America i JP Morgan Chase hojnie finansują inwestycje w eksploatację i wydobycie surowców kopalnych w Ameryce Południowej oraz Afryce. Z przyznawanych przez nie kredytów i gwarancji finansowych korzystają różne naftowe koncerny, np. Saudi Aramco i Exxon Mobil czy działający w segmencie rolniczym Bayer (który przejął w 2016 roku Monsanto), ADM, Cargill i ChemChina.

Rolnictwo generuje zanieczyszczenia powstałe w konsekwencji produkcji przez zwierzęta hodowlane metanu i wykorzystania przy uprawach nawozów sztucznych i pestycydów. Dodatkowo, aby zapewnić teren pod przemysłową hodowlę zwierząt czy uprawę roślin, karczowane są lasy.

To banki finansują produkcję dwutlenku węgla

Przedsiębiorstwa z branży naftowej i rolniczej są jednymi z głównych emitentów dwutlenku węgla do atmosfery. W latach 2016-2022 największe banki świata przeznaczały rocznie średnio 513 miliardów dolarów na wsparcie tych segmentów. W tym samym czasie państwa globalnej Północy przekazywały każdego roku ułamek z tej kwoty – zaledwie 22,25 miliarda dolarów – na przeciwdziałanie zmianom klimatu.

The Guardian

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA