fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumBankowe finansowanie to nie jest pomoc!

Bankowe finansowanie to nie jest pomoc!

Bank Gospodarstwa Krajowego zaplanował rozszrzenie gwarancji de minimis, co jest określane pakietem pomocy dla mikro-, małych i średnich firm. Ma ona być udzielana firmom niezależnie od branży, w jakiej działają.

Co konkretnie ma być?

Proponowane zmiany w programie de minimis to zwiększenie zakresu gwarancji do 80 proc. kwoty kredytu (maksymalna kwota gwarancji 3,5 mln zł), brak pobierania prowizji za gwarancję, ale tylko za pierwszy rok, wydłużenie okresu gwarancji do 39 miesięcy dla kredytu obrotowego. Kredyty będą przeznaczone na: finansowanie zobowiązań wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej.

Dodatkowo BGK odstąpi od pobierania prowizji od gwarancji już istniejących i należnych w okresie do 31 grudnia 2020 roku. Gwarancje de minimis mają być udzielane według zmienionych zasad do końca 2020 roku, z opcją wydłużenia tego terminu „stosownie do sytuacji gospodarczej”.

Tu uwaga! Sytuację finansową firm oceniać będą banki kredytujące. To oznacza, że kryteria finansowania będą ostre, jeśli nie restrykcyjne. Nie łudźmy się, praktyka, nie tylko w Polsce, wykazała, że banki nie lubią ryzykować. Lubią za to, gdy większość ryzyka spoczywa po stronie klienta. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że bankowe formalności zostaną tu dla potrzebujących wsparcia firm maksymalnie uproszczone.

BGK poinformował także, że pracuje nad utworzeniem Funduszu Gwarancji Płynnościowych, z którego „udzielane mają być gwarancje dla średnich i dużych firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.” Bank pracuje też nad systemem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych dla małych, średnich oraz dużych firm dotkniętych skutkami COVID-19., które miały zdolność kredytową na koniec 2019 roku.

Dla wszystkich, małych, średnich i dużych firm planowane są dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych, naliczane od marży ponad stawkę bazową, na maksimum 24 miesiące. Maksymalna kwota kredytu ma być ustalana – jak to określono – „w zależności od uzasadnionych potrzeb płynnościowych przedsiębiorcy”. Określenie takie jest bardzo nieostre. To, co może w oczach przedsiębiorcy walczącego o przeżycie być „uzasadnioną potrzebą”, w oczach banku już niekoniecznie.

Pomoc unijna? Ma nadejść

Zacytujmy ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego: „Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi zaawansowane rozmowy z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia części środków z perspektywy finansowej 2014-2020 na wsparcie przedsiębiorstw, zwłaszcza mikrofirm. BGK współpracuje z resortem i analizuje możliwości wprowadzenia zmian w obsługiwanych przez bank programach, np. pożyczkach unijnych, Funduszu Kredytu Technologicznego czy POIR”. I to tyle, ile można w tej chwili się dowiedzieć. A nie, jednak nie! Jest jeszcze coś: „termin wprowadzenia poszczególnych rozwiązań z pakietu pomocowego dla firm jest uzależniony m.in. od przeprowadzenia zmian ustawowych, wymaganych notyfikacji KE, uzyskania zgód Komisji Nadzoru Finansowego oraz umów z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi. Wszystkie zaangażowane instytucje intensywnie pracują nad szybkim wdrożeniem proponowanych rozwiązań." – czytamy na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na razie jest zgoda KNF. Komisja Nadzoru Finansowego 19 marca br. jednogłośnie zezwoliła na powierzanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego z siedzibą w Warszawie innym bankom dokonywania oceny zdolności do spłaty zobowiązania oraz analizy ryzyka wypłaty zobowiązania, w odniesieniu do kredytów objętych gwarancją BGK w ramach portfelowej linii gwarancyjnej de minimis, zwanej również PLD, finansowanej z Krajowego Funduszu Gwarancyjnego.

Brakuje nadal pozostałych elementów do uruchomienia tzw. pakietu pomocowego BGK. To więc potrwa. A trzeba pracować szybciej i efektywniej, we współpracy z organizacjami reprezentującymi przedsiębiorców, by wsparcie finansowe nie było iluzoryczne, tylko autentycznie potrzebne firmom. Kredyt powinien do nich trafić błyskawicznie. Bez zbędnej biurokracji i optymalnie – z możliwością umorzenia spłat, jeśli sytuacja firmy się nie poprawi.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA