fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseBardziej atrakcyjne warunki leasingu dla firm

Bardziej atrakcyjne warunki leasingu dla firm

Małym i średnim firmom będzie teraz łatwiej sięgnąć po finansowanie leasingiem. Ułatwią to gwarancje BGK dla leasingu, wykorzystujące środki Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Objęcie umów leasingowych wysokimi gwarancjami ze strony polskiej państwowej instytucji finansowej powinno znacznie uatrakcyjnić ofertę leasingową dla firm.

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantował nawet 80 procent wartości finansowania leasingiem i to bez odsetek oraz kosztów związanych z jego udzieleniem. Sam jest także zabezpieczony, bo gwarancja korzysta z regwarancji EFI i środków Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego (EFG). BGK jest pierwszym bankiem rozwoju w Europie, który wykorzystuje środki EFG w formule regwarancji, by móc zaoferować szersze wsparcie dla rodzimego biznesu.

Na co mogą liczyć firmy?

Dzięki nowym gwarancjom instytucje leasingowe mogą zaproponować firmom korzystniejsze, od standardowych, warunki finansowania poprzez m.in. obniżenie marży leasingu czy pożyczki, wydłużenie okresu trwania umowy i zwiększenie kwoty finansowania. Będą mogły także obniżyć wymagania co do poziomu innych zabezpieczeń oczekiwanych od firm. Może to być szczególnie użyteczne dla tych przedsiębiorstw, które korzystają z leasingu lub pożyczki leasingowej jako alternatywy dla kredytu bankowego.

– Przedsiębiorcy już od ponad roku walczą z efektami pandemii, które realnie wpływają na polską gospodarkę. Wspólnie z partnerami z BGK i EFI postanowiliśmy przygotować nowe kompleksowe rozwiązanie pomocowe, które będzie dotyczyło zarówno umowy leasingowej, jak i pożyczki leasingowej – komentuje Paweł Pach, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu (ZPL).

Firmy leasingowe, które będą dystrybuować nowe produkty, będą mogły teraz bardziej elastycznie i przyjaźnie dla klientów kształtować swoją politykę cenową. To, czego przedsiębiorcy mogą się teraz spodziewać, to wydłużanie okresu leasingowania oraz wyższe kwoty finansowania dla występującej o to firmy.

– Podpisana przez BGK umowa o nowej portfelowej linii gwarancyjnej to bardzo dobra wiadomość dla Polski i dla naszego sektora leasingu. Dzięki temu polskie firmy, szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa, skorzystają z instrumentów oferowanych na korzystnych warunkach. To dzięki gwarancjom w ramach Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego – mówi Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Dobre także dla gospodarki

Nowe, bardziej przyjazne zasady udzielania leasingu dla MŚP pomogą wygenerować akcję leasingową o wartości 5,6 mld zł. Jest to już na tyle wysoka kwota, że realnie wesprze zarówno przedsiębiorców, jak i całą polską gospodarkę w okresie koronakryzysu.
– Inicjujemy działania i tworzymy rozwiązania, które przyczyniają się do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju – komentuje Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Całkowita kwota środków trwałych sfinansowanych przez firmy leasingowe w Polsce wyniosła w 2019 r. 78 mld zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to wyraźnie mniej, bo 70 mld zł. Tymczasem leasing to istotne źródło finansowania potrzeb MŚP. Teraz, co jest szczególnie ważne dla firm w czasie kryzysu wywołanego ogłoszoną pandemią koronawirusa, przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do bardziej atrakcyjnego leasingu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA