Małym i średnim firmom będzie teraz łatwiej sięgnąć po finansowanie leasingiem. Ułatwią to gwarancje BGK dla leasingu, wykorzystujące środki Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Objęcie umów leasingowych wysokimi gwarancjami ze strony polskiej państwowej instytucji finansowej powinno znacznie uatrakcyjnić ofertę leasingową dla firm.

gwarancje bgk dotyczące leasingu - grafika wpisu

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantował nawet 80 procent wartości finansowania leasingiem i to bez odsetek oraz kosztów związanych z jego udzieleniem. Sam jest także zabezpieczony, bo gwarancja korzysta z regwarancji EFI i środków Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego (EFG). BGK jest pierwszym bankiem rozwoju w Europie, który wykorzystuje środki EFG w formule regwarancji, by móc zaoferować szersze wsparcie dla rodzimego biznesu.

Na co mogą liczyć firmy?

Dzięki nowym gwarancjom instytucje leasingowe mogą zaproponować firmom korzystniejsze, od standardowych, warunki finansowania poprzez m.in. obniżenie marży leasingu czy pożyczki, wydłużenie okresu trwania umowy i zwiększenie kwoty finansowania. Będą mogły także obniżyć wymagania co do poziomu innych zabezpieczeń oczekiwanych od firm. Może to być szczególnie użyteczne dla tych przedsiębiorstw, które korzystają z leasingu lub pożyczki leasingowej jako alternatywy dla kredytu bankowego.

– Przedsiębiorcy już od ponad roku walczą z efektami pandemii, które realnie wpływają na polską gospodarkę. Wspólnie z partnerami z BGK i EFI postanowiliśmy przygotować nowe kompleksowe rozwiązanie pomocowe, które będzie dotyczyło zarówno umowy leasingowej, jak i pożyczki leasingowej – komentuje Paweł Pach, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu (ZPL).

Firmy leasingowe, które będą dystrybuować nowe produkty, będą mogły teraz bardziej elastycznie i przyjaźnie dla klientów kształtować swoją politykę cenową. To, czego przedsiębiorcy mogą się teraz spodziewać, to wydłużanie okresu leasingowania oraz wyższe kwoty finansowania dla występującej o to firmy.

– Podpisana przez BGK umowa o nowej portfelowej linii gwarancyjnej to bardzo dobra wiadomość dla Polski i dla naszego sektora leasingu. Dzięki temu polskie firmy, szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa, skorzystają z instrumentów oferowanych na korzystnych warunkach. To dzięki gwarancjom w ramach Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego – mówi Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Dobre także dla gospodarki

Nowe, bardziej przyjazne zasady udzielania leasingu dla MŚP pomogą wygenerować akcję leasingową o wartości 5,6 mld zł. Jest to już na tyle wysoka kwota, że realnie wesprze zarówno przedsiębiorców, jak i całą polską gospodarkę w okresie koronakryzysu.
– Inicjujemy działania i tworzymy rozwiązania, które przyczyniają się do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju – komentuje Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Całkowita kwota środków trwałych sfinansowanych przez firmy leasingowe w Polsce wyniosła w 2019 r. 78 mld zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to wyraźnie mniej, bo 70 mld zł. Tymczasem leasing to istotne źródło finansowania potrzeb MŚP. Teraz, co jest szczególnie ważne dla firm w czasie kryzysu wywołanego ogłoszoną pandemią koronawirusa, przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do bardziej atrakcyjnego leasingu.

Poprzedni artykułCzy fiskus boi się, że przedsiębiorcy zaczną uciekać za granicę?
Następny artykułPolski rynek piwa w czasach pandemii