fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaFinanseBardziej atrakcyjne warunki leasingu dla firm

Bardziej atrakcyjne warunki leasingu dla firm

Małym i średnim firmom będzie teraz łatwiej sięgnąć po finansowanie leasingiem. Ułatwią to gwarancje BGK dla leasingu, wykorzystujące środki Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Objęcie umów leasingowych wysokimi gwarancjami ze strony polskiej państwowej instytucji finansowej powinno znacznie uatrakcyjnić ofertę leasingową dla firm.

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantował nawet 80 procent wartości finansowania leasingiem i to bez odsetek oraz kosztów związanych z jego udzieleniem. Sam jest także zabezpieczony, bo gwarancja korzysta z regwarancji EFI i środków Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego (EFG). BGK jest pierwszym bankiem rozwoju w Europie, który wykorzystuje środki EFG w formule regwarancji, by móc zaoferować szersze wsparcie dla rodzimego biznesu.

Na co mogą liczyć firmy?

Dzięki nowym gwarancjom instytucje leasingowe mogą zaproponować firmom korzystniejsze, od standardowych, warunki finansowania poprzez m.in. obniżenie marży leasingu czy pożyczki, wydłużenie okresu trwania umowy i zwiększenie kwoty finansowania. Będą mogły także obniżyć wymagania co do poziomu innych zabezpieczeń oczekiwanych od firm. Może to być szczególnie użyteczne dla tych przedsiębiorstw, które korzystają z leasingu lub pożyczki leasingowej jako alternatywy dla kredytu bankowego.

– Przedsiębiorcy już od ponad roku walczą z efektami pandemii, które realnie wpływają na polską gospodarkę. Wspólnie z partnerami z BGK i EFI postanowiliśmy przygotować nowe kompleksowe rozwiązanie pomocowe, które będzie dotyczyło zarówno umowy leasingowej, jak i pożyczki leasingowej – komentuje Paweł Pach, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu (ZPL).

Firmy leasingowe, które będą dystrybuować nowe produkty, będą mogły teraz bardziej elastycznie i przyjaźnie dla klientów kształtować swoją politykę cenową. To, czego przedsiębiorcy mogą się teraz spodziewać, to wydłużanie okresu leasingowania oraz wyższe kwoty finansowania dla występującej o to firmy.

– Podpisana przez BGK umowa o nowej portfelowej linii gwarancyjnej to bardzo dobra wiadomość dla Polski i dla naszego sektora leasingu. Dzięki temu polskie firmy, szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa, skorzystają z instrumentów oferowanych na korzystnych warunkach. To dzięki gwarancjom w ramach Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego – mówi Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Dobre także dla gospodarki

Nowe, bardziej przyjazne zasady udzielania leasingu dla MŚP pomogą wygenerować akcję leasingową o wartości 5,6 mld zł. Jest to już na tyle wysoka kwota, że realnie wesprze zarówno przedsiębiorców, jak i całą polską gospodarkę w okresie koronakryzysu.
– Inicjujemy działania i tworzymy rozwiązania, które przyczyniają się do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju – komentuje Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Całkowita kwota środków trwałych sfinansowanych przez firmy leasingowe w Polsce wyniosła w 2019 r. 78 mld zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to wyraźnie mniej, bo 70 mld zł. Tymczasem leasing to istotne źródło finansowania potrzeb MŚP. Teraz, co jest szczególnie ważne dla firm w czasie kryzysu wywołanego ogłoszoną pandemią koronawirusa, przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do bardziej atrakcyjnego leasingu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA