fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaBiznesBatalia o środki ochrony roślin, czyli jak kopać leżącego

Batalia o środki ochrony roślin, czyli jak kopać leżącego

Środowiska rolnicze nie mają dziś lekko. Branża agro dotkliwie odczuła skutki pandemii, wycierpiała swoje przez zawirowania cenowe na rynkach surowców energetycznych, sponiewierały ją wzrosty cen nawozów, oraz – co najbardziej aktualne – wojna na Ukrainie, która doprowadziła do niekontrolowanego wzrostu eksportu ukraińskiego zboża do Polski. To jednak nie koniec. Wciąż bowiem rolnikom odpuścić nie chce Komisja Europejska.

Tym razem chodzi o zagrożenia płynące z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin i w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2021/2115, które ma zastąpić obowiązującą obecnie dyrektywę 2009/128/WE. Brzmi groźnie? Nie. Z nazwy to akt prawny jak każdy inny. Mowa jednak o dokumencie będącym emanacją najgorszych koszmarów przedsiębiorców rolnych – i to wcale nie tylko tych funkcjonujących w sektorze upraw. O co w zasadzie chodzi? Ano o ograniczenie możliwości stosowania środków ochrony roślin o 50 procent w każdym unijnym gospodarstwie rolnym oraz o zupełny zakaz ich stosowania na tak zwanych „obszarach wrażliwych”.

Idą chude lata

Eksperci nie mają złudzeń. Jeśli rolnikom okroi się dostęp do substancji czynnych, ci będą pozbawieni jakichkolwiek szans w walce ze szkodnikami, chorobami roślin czy chwastami. Efektami unijnej inicjatywy, która – a jakże – uzdrowić ma klimat na całej kuli ziemskiej, będą: trudny do przewidzenia spadek plonowania roślin, niekontrolowana ekspansja agrofagów oraz wzrost zasięgu występowania chorób roślin. Wszystkie te elementy – zarówno krótkoterminowo jak i w dłuższej perspektywie – przełożą się na spadki skali produkcji roślinnej w Unii Europejskiej.

Nietrudno się domyślić, że Komisja Europejska nieszczególnie kwapi się do pokazania sektorowi rolnemu szczegółowych wyliczeń dotyczących prognoz względem wskaźników produkcji rolnej. Dokument, który na lata zmieni europejskie rolnictwo to papier bez danych. Nie jest to może odpowiedzialne, ale na pewno politycznie opłacalne, bo gdyby rolnicy na własne oczy zobaczyli dane KE skończyłoby się to niespotykanymi dotąd protestami – tak jak miało to miejsce w ubiegłym roku w Holandii, kiedy do mediów wyciekły rządowe plany uwzględniające konkretną liczbę gospodarstw rolnych, które „powinny upaść”, aby Niderlandy zrealizowały nazbyt ambitny cel klimatyczny. Może jest jednak tak, że KE po prostu takich wyliczeń nie ma, a planowane redukcje wykorzystania substancji czynnej na polach to efekt klimatycznego „widzimisię”? Czy tak może być? Może – bo jak inaczej odczytywać słowa komisarza Wojciechowskiego, który zapewniał, że unijna gospodarka rolna na drakońskich ograniczeniach nie straci?

Spadki produkcyjne będą musiały poskutkować zwiększeniem importu żywności z krajów pozaunijnych. To więcej niż nieuniknione. Jak może się skończyć taka sytuacja doskonale ilustruje obecna katastrofa związana z niekontrolowanym napływem ukraińskiego zboża do Polski. Jego szalenie niskie ceny i wątpliwa jakość psują rynek, a Unia – aby „pomóc” swojemu państwu członkowskiemu, czyli Polsce – deklaruje wydłużenie okresu, w którym ukraińska żywność nie będzie objęta unijnymi cłami. Brawo, Panie Komisarzu. Tak właśnie broni się polskiej wsi.

Gdzie jest komisarz?

Pan Wojciechowski przebąkiwał wprawdzie ostatnimi dniami w mediach, że w najbliższym czasie rozporządzenie SUR pewnie nie będzie wdrażane, ale czy możemy wierzyć tym zapewnieniom skoro równolegle sprawozdawczyni dla Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego (ENVI) zawnioskowała o zaostrzenie pierwotnego poziomu redukcji? ENVI chce, aby 50 procent zostało zastąpione 80-procentowym ograniczeniem w stosunku do lat 2018–2020. Tu, Proszę Państwa, nie byłoby czego zbierać. Byłby to powrót do pradziejów i koniec europejskiego rolnictwa – takie byłyby skutki ekoszaleństwa.

Szkoda, że ludzie, których celem powinno być stabilizowanie szalenie trudnej sytuacji rynkowej i stwarzanie – tam, gdzie i kiedy jest to możliwe – szans do rozwoju, w ogóle rozważają wprowadzanie mechanizmów, które są tylko kolejnymi kłodami rzucanymi pod nogi producentom żywności. Czy naprawdę nie widzą, że osłabiając europejskie rolnictwo podają rękę Rosji?

Działania Unii Europejskiej w kontekście rolnictwa rozważać należy w kategoriach gospodarczego sabotażu podyktowanego brakiem elementarnej wiedzy z zakresu ekonomii i nauk klimatycznych. Na jakiej podstawie KE założyła bowiem, że ograniczenie możliwości stosowania środków ochrony roślin we „Wspólnocie” jakkolwiek pozytywnie wpłynie na klimat w wymiarze globalnym? Na Boga, rynek nie zna próżni. Przecież unijni urzędnicy muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że wypychanie produkcji rolnej z UE skończy się wycinką kolejnych hektarów np. Puszczy Amazońskiej, ponieważ – to może okazać się dla polityków szokujące – coś musimy jeść.

Jacek Podgórski
Jacek Podgórski
Dyrektor Forum Rolnego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Członek zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych oraz zespołu problemowego ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Były dyrektor Forum Podatkowo-Regulacyjnego w Departamencie Prawa i Legislacji ZPP. Wieloletni dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. Autor licznych publikacji z zakresu funkcjonowania gospodarki rolnej Polski i Unii Europejskiej. Były dziennikarz i felietonista.

INNE Z TEJ KATEGORII

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Nowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Zagraniczne firmy są skutecznie zachęcane do prowadzenia działalności w Polsce – pisze EY w swoim raporcie. Dostają granty, dopłaty i różnego rodzaju wsparcie. Cieszy wzrost inwestycji w Polsce, czy jednak o to dokładnie chodziło?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Zakaz chowu klatkowego, czyli unijny bumerang

Naiwne jest myślenie, że zakaz stosowania klatek w hodowli zwierząt przyniesie zmiany w wymiarze globalnym. Aby sprostać światowemu popytowi system klatkowy zostanie utrzymany – z tym, że nie będzie działo się to w UE.
5 MIN CZYTANIA

Problemy w branży piwnej. Klienci nie mają pieniędzy

Polska zagospodarowuje ok. 11 proc. unijnej produkcji piwa ustępując miejsca tylko Niemcom, którzy odpowiadają za przeszło 37 proc. dostaw w UE. Podobną do Polski skalą produkcji pochwalić może się wyłącznie Hiszpania. Czyni to nasz kraj jednym z czołowych unijnych graczy na rynku piwa.
3 MIN CZYTANIA