fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaBędą europodatki za palenie w piecu i jazdę na ropie

Będą europodatki za palenie w piecu i jazdę na ropie

Unia Europejska mało naszkodziła, więc planuje wdrożyć równoległy do systemu ETS drugi system handlu emisjami.

Unijna pętla wokół naszych szyi zaciska się coraz bardziej. „Na spalanie węgla w piecach i ropy naftowej w samochodach trzeba będzie mieć certyfikat na emisję gazów cieplarnianych. Te sprzedawane mają być w drugim, równoległym systemie ETS” – czytamy w serwisie Money.pl.

Jedno z rozwiązań zawartych w unijnym pakiecie Fit for 55 zakłada utworzenie drugiego systemu EU ETS z osobnymi certyfikatami zezwalającymi na emisje dwutlenku węgla. Ma on działać równolegle obok obecnie istniejącego systemu, który nałożył opłaty za emisję CO2 m.in. na energetykę konwencjonalną, przemysły energochłonne i lotnictwo.

W ramach zielonego euroszaleństwa zgodnie z propozycją certyfikaty trzeba będzie wykupić w związku ze spalaniem w budynkach węgla, gazu czy oleju opałowego, a także sytuacji korzystania z samochodów napędzanych benzyną lub olejem napędowym. Prawdopodobnie obowiązek zakupu certyfikatów będzie spoczywał na sprzedawcach tych paliw, co oznacza, że podatek ten zostanie przerzucony na klientów. Cena certyfikatu ma wynosić 45 euro.

Na co pójdą pieniądze zebrane w nowym podatku? Jak informuje serwis Money.pl, ma nimi zarządzać nowy Społeczny Fundusz Klimatyczny. Do 2032 r. na jego kontach ma się pojawić 65 mld euro. Z tego ma być finansowana reforma energetyczna w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Drugi system ETS ma funkcjonować od 2027 r. W sprawie porozumiały się już Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej i przepisy czekają na formalne przyjęcie. Wygląda więc na to, że wszystko już jest postanowione.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA