fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesBędą nowe przepisy przeciw zatorom płatniczym

Będą nowe przepisy przeciw zatorom płatniczym

Patologia kredytowania się należnościami jednych kosztem innych przedsiębiorców stała się niemal normą. Tak jest bowiem łatwiej i taniej, chociaż z pożądaną postawą etyczną nie ma nic wspólnego. Rząd zamierza pomóc źle traktowanym przedsiębiorcom, szczególnie z sektora MŚP.

Jeśli ktoś w handlu czy usługach dostanie zapłatę od dużego podmiotu w dwa tygodnie, to można mówić o ekspresowym tempie. Faktem jest, że wielu przedsiębiorców chętnie udziela swoim kontrahentom kredytu zaufania w postaci sprzedaży z odroczonym terminem płatności – najczęściej są to właśnie dwa tygodnie. Według najnowszego badania „Impulsy i bariery w rozwoju MŚP” firmy faktoringowej NFG i Krajowego Rejestru Długów, co trzeci przedsiębiorca z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw stosuje aż 30-dniowy termin zapłaty. Jak można przypuszczać, robi tak nie dlatego, że mu to odpowiada, tylko że jest do tego zmuszony.

Z tego samego badania wynika też jeszcze coś – 21,1 proc. firm, czekając na zapłatę za towar lub usługę, świadomie wstrzymuje regulowanie płatności wobec innych, aż do czasu otrzymania pieniędzy od klienta. Praktyka ta przyczynia się do narastania zatorów płatniczych w gospodarce. Niemal połowa (43 proc.) nią poszkodowanych ratuje się w takich sytuacjach, jak potrafi. Łata dziurę w budżecie firmy z własnych oszczędności, odwleka decyzję o podjęciu inwestycji czy sięga po zewnętrzne finansowanie, zwiększając tym samym swoje koszty.

Kolejna nowelizacja „antyzatorowa”

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało do konsultacji projekt nowelizacji tzw. ustawy antyzatorowej (o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych). Resort jest przekonany, że dzięki kolejnej zmianie prawa małe i średnie przedsiębiorstwa uzyskają lepszą ochronę przed opóźnieniami płatniczymi. Znowelizowane przepisy mają wprowadzić praktykę tzw. wezwań miękkich. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zamiast od razu karać firmę, najpierw ją tylko „upomni”, zwracając uwagę przedsiębiorcy na obserwowane u niego nieprawidłowości w regulowaniu zobowiązań. Zyska też – jak to określono – „większą elastyczność” w sposobie nakładania kar za nadmierne opóźnianie się z płatnością wobec kontrahenta. Będą one wyliczane według nowego wzorca, uwzględniającego tzw. całokształt okoliczności sprawy.

Zmiany w sprawozdawczości firm

Zmieni się też sposób sprawozdawania świadczeń spełnionych i otrzymanych (tę formę sprawozdawczości znają szczególnie duże firmy) – wartości tych świadczeń będą musiały być wykazywane w sprawozdaniu w odniesieniu do terminów umownych, a nie – jak dotychczas – w relacji do terminów określonych na fakturze lub rachunku.

Nowy ma być także sposób raportowania wartości świadczeń pieniężnych tzw. nieotrzymanych i niespełnionych. W opinii resortu „zmodyfikowana treść sprawozdań będzie lepiej odzwierciedlała praktyki płatnicze największych przedsiębiorców, co pozwoli MŚP na lepszą ocenę ich wiarygodności płatniczej i tym samym może uchronić ich przed wchodzeniem w ryzykowne relacje biznesowe”.

Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy, a na ocenę jej skuteczności przyjdzie czas później.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA