fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaBędą rekompensaty dla branż energochłonnych

Będą rekompensaty dla branż energochłonnych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rekompensatach dla branż energochłonnych.

Nowelizacja jest wdrożeniem nowych wytycznych Unii Europejskiej w sprawie niektórych środków pomocy państwa dla sektorów gospodarki, które cierpią z powodu unijnej polityki energetyczno-klimatycznej. Część wpływów państwa pochodzących z handlu uprawnieniami do emisji CO2 w ramach unijnego systemu ETS zostanie przeznaczona na wsparcie niektórych sektorów przemysłu.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej rekompensat nie otrzymają następujące sektory:

– wydobywania minerałów dla przemysłu chemicznego do produkcji nawozów;
– produkcji nawozów i związków azotowych;
– produkcji rur, przewodów rurowych i profili drążonych bez szwu ze stali;
– produkcji przędzy bawełnianej; produkcji włókien chemicznych;
– górnictwa rud żelaza oraz produkcji tworzyw sztucznych.

Sektory, które mogą ubiegać się o rekompensaty to:

– produkcja masy włóknistej;
– wytwarzanie i przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej;
– produkcja pozostałych metali nieżelaznych;
– wszystkie kategorie produktu w sektorze odlewnictwa żelaza;
– polietylen, w formach podstawowych;
– maty z włókna szklanego;
– woale z włókna szklanego;
– wodór;
– nieorganiczne związki tlenowe niemetali.

Poziom rekompensat nie może przekroczyć 75 proc. W wyjątkowych przypadkach  intensywność pomocy względem kosztów kwalifikowanych może sięgnąć 100 proc.

Zobacz także: 815 milionów zł rekompensat dla sektorów energochłonnych

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA