W ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność, gaz i nawozy.

Nie podobna się to eurobiurokratom.

– To niezgodne z unijną dyrektywą vatowską, która zezwala na minimum 5-procentowy VAT na gaz ziemny – stwierdził urzędnik Komisji Europejskiej w rozmowie z korespondentką Polsat News w Brukseli Dorotą Bawołek.

Według niego po wdrożeniu decyzji Polska złamie unijne przepisy.

Jaki będzie tego skutek?

– Komisja Europejska jak zawsze w takich sytuacjach będzie najpierw wysyłać listy z informacją o możliwym naruszeniu prawa UE. Jeśli nie spotkają się one z odpowiednią reakcją, zostanie uruchomiona procedurą o naruszenia unijnego prawa, na końcu której KE może skierować pozew do TSUE, a ten nałożyć kary na Polskę – wyjaśnił biurokrata. – W ramach procedury będą też prowadzone wielomiesięczne rozmowy i próby nakłaniania Polski do odejścia od decyzji niezgodnych z unijnym prawem. Dlatego kary nie będą Polsce grozić w najbliższych miesiącach. Jednak jeśli w trakcie procedury i jej etapów polegających na rozmowach Polska odstąpi od zerowego VAT-u, nigdy nie doczeka się kar – dodał.

Poprzedni artykułZnamy szczegóły otwarcia zimowych igrzysk w Pekinie
Następny artykułSSE winny służyć polskiemu małemu i średniemu biznesowi