Komisja finansów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, które mają zmienić przepisy dotyczące małych podatników.

blokada środków na rachunku vat - grafika wpisu

Rząd chce podnieść limit sprzedaży dla małego podatnika z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Skierowany do komisji finansów projekt zakłada też likwidację obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych.

Poza wymienionymi zmianami projekt ma zmniejszyć formalności w obrocie międzynarodowym oraz uprościć formalności związane z raportowaniem rozliczeń dotyczących fakturowania. Rząd chce też zliberalizować warunki szybszego zwrotu VAT dla tzw. podatników bezgotówkowych. Proponowany przez ministerstwo finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług został rozpatrzony przez Sejm w pierwszym czytaniu.

W trakcie debaty nad projektem wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że proponowane zmiany wpisują się w politykę zwalczania luki VAT-owskiej. Polityk przypomniał, że w ostatnich latach znacznie wzrosły dochody budżetowe z VAT, co jest efektem uszczelnienia systemu podatkowego. Dodał również, że w ciągu ostatnich 8 lat zmiana wpływów budżetowych z podatku VAT wyniosła aż 163 mld złotych.

Przyjęty projekt wprowadza też obowiązek prowadzenia kwartalnej ewidencji płatności transgranicznych i odbiorców płatności. Ewidencje te będą udostępniane drogą elektroniczną Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.

Teraz projekt nowelizacji ustawy trafi do sejmowej komisji finansów publicznych.

Poprzedni artykułChiny zwiększają nadzór nad danymi i rynkiem finansowym
Następny artykułWielka Brytania uruchamia elektrownie węglowe