fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaPodatkiBędą zmiany w ustawie o VAT

Będą zmiany w ustawie o VAT

Komisja finansów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, które mają zmienić przepisy dotyczące małych podatników.

Rząd chce podnieść limit sprzedaży dla małego podatnika z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Skierowany do komisji finansów projekt zakłada też likwidację obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych.

Poza wymienionymi zmianami projekt ma zmniejszyć formalności w obrocie międzynarodowym oraz uprościć formalności związane z raportowaniem rozliczeń dotyczących fakturowania. Rząd chce też zliberalizować warunki szybszego zwrotu VAT dla tzw. podatników bezgotówkowych. Proponowany przez ministerstwo finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług został rozpatrzony przez Sejm w pierwszym czytaniu.

W trakcie debaty nad projektem wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że proponowane zmiany wpisują się w politykę zwalczania luki VAT-owskiej. Polityk przypomniał, że w ostatnich latach znacznie wzrosły dochody budżetowe z VAT, co jest efektem uszczelnienia systemu podatkowego. Dodał również, że w ciągu ostatnich 8 lat zmiana wpływów budżetowych z podatku VAT wyniosła aż 163 mld złotych.

Przyjęty projekt wprowadza też obowiązek prowadzenia kwartalnej ewidencji płatności transgranicznych i odbiorców płatności. Ewidencje te będą udostępniane drogą elektroniczną Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.

Teraz projekt nowelizacji ustawy trafi do sejmowej komisji finansów publicznych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA