fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajBędzie dodatkowa pomoc dla rolników

Będzie dodatkowa pomoc dla rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oficjalnie poinformowało o rozszerzeniu pomocy finansowej dla polskich rolników.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas konferencji prasowej poinformował o dodatkowym wsparciu dla rolnictwa. Uruchomione zostały już nawet specjalne kredyty płynnościowe.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Roberta Telusa do kredytów płynnościowych mogą być stosowane dopłaty z budżetu państwa na okres uzależniony od wielkości gospodarstwa tj. na 36, 48 i 60 miesięcy.

Czekam jednocześnie na zgodę KE, która umożliwi stosowanie dopłat do oprocentowania wszystkich kredytów płynnościowych, niezależnie od wielkości gospodarstwa, do 60 miesięcy

– dodał minister.

Aktualnie limit akcji kredytowej wynosi 2,7 mld zł i w miarę potrzeb będzie podwyższany do 10 mld zł. Rolnicy mogą ubiegać się o kredyty w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czyli w Banku Spółdzielczym w Brodnicy, Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank SA, BNP Paribas Bank Polska S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, Santander Bank Polska S.A. oraz w Credit Agricole Bank Polska S.A.

Co dalej z malinami?

Minister Robert Telus dodał, że na bieżąco monitorowana jest też sytuacja na rynku owoców miękkich. Poza tym rząd prowadzi dialog z ich producentami i przetwórcami. Działania te mają na celu walkę z praktykami ograniczającymi konkurencję i sztucznie zaniżaną ceną malin.

Podjąłem decyzję, że inspekcje kontrolowane i nadzorowane przez ministerstwo będą monitorować rynek skupu malin, żeby wykluczyć zmowę cenową. Nasza spółka utrzymuje ceny na poziomie 5,5 zł, a z moich informacji wynika, że cena skupu w spółce Skarbu Państwa będzie rosła. Mamy też informację, że firmy, które ceny tak mocno obniżyły, dorównały już do ceny oferowanej przez firmy skupujące w imieniu spółki Skarbu Państwa

– wyjaśnił szef resortu rolnictwa.

Ministerstwo uruchomi również dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych dla firm, które skupują owoce miękkie od polskich rolników lub prowadzą działalność w zakresie mrożenia tych owoców. Mali i średni przedsiębiorcy będą mogli otrzymać niskooprocentowany kredyt w wysokości do 40 mln zł na 18 miesięcy z dopłatą państwa.

Poza tym minister Telus zachęcił rolników do zgłaszania szkód rolniczych wywołanych przez suszę, aby móc walczyć o wyższe odszkodowania.

Źródło: MRiRW

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA