fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajBędzie dodatkowa pomoc dla rolników

Będzie dodatkowa pomoc dla rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oficjalnie poinformowało o rozszerzeniu pomocy finansowej dla polskich rolników.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas konferencji prasowej poinformował o dodatkowym wsparciu dla rolnictwa. Uruchomione zostały już nawet specjalne kredyty płynnościowe.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Roberta Telusa do kredytów płynnościowych mogą być stosowane dopłaty z budżetu państwa na okres uzależniony od wielkości gospodarstwa tj. na 36, 48 i 60 miesięcy.

Czekam jednocześnie na zgodę KE, która umożliwi stosowanie dopłat do oprocentowania wszystkich kredytów płynnościowych, niezależnie od wielkości gospodarstwa, do 60 miesięcy

– dodał minister.

Aktualnie limit akcji kredytowej wynosi 2,7 mld zł i w miarę potrzeb będzie podwyższany do 10 mld zł. Rolnicy mogą ubiegać się o kredyty w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czyli w Banku Spółdzielczym w Brodnicy, Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank SA, BNP Paribas Bank Polska S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, Santander Bank Polska S.A. oraz w Credit Agricole Bank Polska S.A.

Co dalej z malinami?

Minister Robert Telus dodał, że na bieżąco monitorowana jest też sytuacja na rynku owoców miękkich. Poza tym rząd prowadzi dialog z ich producentami i przetwórcami. Działania te mają na celu walkę z praktykami ograniczającymi konkurencję i sztucznie zaniżaną ceną malin.

Podjąłem decyzję, że inspekcje kontrolowane i nadzorowane przez ministerstwo będą monitorować rynek skupu malin, żeby wykluczyć zmowę cenową. Nasza spółka utrzymuje ceny na poziomie 5,5 zł, a z moich informacji wynika, że cena skupu w spółce Skarbu Państwa będzie rosła. Mamy też informację, że firmy, które ceny tak mocno obniżyły, dorównały już do ceny oferowanej przez firmy skupujące w imieniu spółki Skarbu Państwa

– wyjaśnił szef resortu rolnictwa.

Ministerstwo uruchomi również dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych dla firm, które skupują owoce miękkie od polskich rolników lub prowadzą działalność w zakresie mrożenia tych owoców. Mali i średni przedsiębiorcy będą mogli otrzymać niskooprocentowany kredyt w wysokości do 40 mln zł na 18 miesięcy z dopłatą państwa.

Poza tym minister Telus zachęcił rolników do zgłaszania szkód rolniczych wywołanych przez suszę, aby móc walczyć o wyższe odszkodowania.

Źródło: MRiRW

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA