fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaBędzie łatwiej budować farmy wiatrowe

Będzie łatwiej budować farmy wiatrowe

Do Stałego Komitetu Rady Ministrów trafił projekt, który ma ułatwić inwestowanie w energetykę wiatrową na lądzie – poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Podczas wizyty w radiu RMF FM minister Puda wyraził nadzieję, że projekt ustawy w tej sprawie zostanie rozpatrzony przez rząd jeszcze w czerwcu i że jak najszybciej uda się wprowadzić go w życie.

Chodzi m.in. o wprowadzoną w 2016 r. zasadę 10H, która zakazuje wznoszenia wiatraków w odległości mniejszej niż 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka (z łopatą) od zabudowań i pewnych form ochrony przyrody, a także wznoszenia budynków mieszkalnych w takiej samej odległości od istniejących już turbin wiatrowych. Branża wiatrowa twierdzi, że reguła ta zahamowała rozwój energetyki wiatrowej na lądzie.

Rząd zgadza się z postulatami branży i w kwietniu 2022 r. ministerstwo klimatu i środowiska przejęło prace nad uelastycznieniem zasady 10H, bo jest to kluczowe dla dalszego rozwoju technologii wiatrowej na lądzie i szerszego wykorzystania taniej energii dla przemysłu. Resort chce, aby nowe przepisy zapewniły właściwy poziom kontroli nad całym procesem władzom gminnym oraz społecznościom lokalnym. Poza tym określono minimalną odległość budowy wiatraków od zabudowań, która ma wynosić 500 m.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA