Polski rząd chce ułatwić przekształcanie budynków biurowych i handlowych na mieszkania.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśniło, że chce w ten sposób reagować na sytuację na rynku nieruchomości. Celem natomiast jest zwiększenie dostępności mieszkań i wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych.

– Wzrost popularności pracy zdalnej i e-commerce w wyniku pandemii COVID-19 spowodował opustoszenie niektórych biur i placówek handlowych, w szczególności tych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, jak np. hipermarkety. Takich obiektów w Polsce powstało też przez ostatnie lata sporo i teraz są one niewykorzystywane – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Właściciele liczą straty, a jednocześnie brakuje mieszkań. Wychodzimy temu naprzeciw. Chcemy, aby łatwiej można było takie puste przestrzenie wykorzystywać na cele mieszkaniowe. Lepiej puste obiekty przekształcać, jeśli są takie techniczne możliwości, niż je burzyć.

Rząd liczy, że w ten sposób uda się szybko stworzyć kilka tysięcy mieszkań. Minister Buda dodał, że władze mają zamiar tworzyć „wielofunkcyjne ośrodki z mieszanym, różnym przeznaczeniem”, bo obecne czasy tego wymagają i jest to trend obecny w miastach europejskich.

– Zauważamy, że w wielu miastach, niektóre centra biurowe, np. tzw. Mordor [w Warszawie – przyp. red.], straciły swoje funkcje. Czeka je transformacja – podkreślił szef resortu.

Rząd chce również zwiększyć liczbę lokali komunalnych i sprzedać 5 proc. powierzchni lokali gminom na preferencyjnych warunkach, aby później te mieszkania mogły być wynajmowane uboższym osobom.

Poprzedni artykułInteresy wojenne
Następny artykułBranża motoryzacyjna wciąż w dołku