fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjeBędzie łatwiej realizować inwestycje strategiczne

Będzie łatwiej realizować inwestycje strategiczne

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko. To ważny moment dla inwestycji strategicznych.

W związku z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko, przyspieszone zostaną procedury środowiskowe przy inwestycjach strategicznych. Zmiany dotyczą budowy lotnisk, inwestycji przeciwpowodziowych czy elektrowni atomowych.

Nowelizacja przewiduje, że do katalogu inwestycji strategicznych zostaną dodane: linie tramwajowe i metro, inwestycje dotyczące lotnisk użytku publicznego, a także inwestycje związane z wydobywaniem kopalin i węglowodorów ze złóż oraz obiekty szczególnie ważne dla obronności lub bezpieczeństwa państwa. To właśnie dla tych inwestycji nie będzie wymagana zgodność z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Po zmianach wdrożony zostanie art. 2 ust. 4 unijnej dyrektywy ws. oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, który pozwala, aby w wyjątkowych okolicznościach państwo członkowskie mogło zwolnić daną inwestycję ze stosowania przepisów dyrektywy i nie wymagać uzyskania dla niej decyzji środowiskowej. Ma to być regulowane w rozporządzeniu rządu.

Dzięki przyjętej ustawie przyspieszone mają być inwestycje przeciwpowodziowe realizowane przez Wody Polskie. W nowych przepisach przewidziano też dodanie organów opiniujących w procedurze wydawania decyzji zasadniczej dla obiektów jądrowych oraz wprowadzono podniesienie maksymalnego poziomu wydatków na sfinansowanie nowych zadań dla Państwowej Agencji Atomistyki.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA