fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaInwestycjeBędzie łatwiej realizować inwestycje strategiczne

Będzie łatwiej realizować inwestycje strategiczne

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko. To ważny moment dla inwestycji strategicznych.

W związku z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko, przyspieszone zostaną procedury środowiskowe przy inwestycjach strategicznych. Zmiany dotyczą budowy lotnisk, inwestycji przeciwpowodziowych czy elektrowni atomowych.

Nowelizacja przewiduje, że do katalogu inwestycji strategicznych zostaną dodane: linie tramwajowe i metro, inwestycje dotyczące lotnisk użytku publicznego, a także inwestycje związane z wydobywaniem kopalin i węglowodorów ze złóż oraz obiekty szczególnie ważne dla obronności lub bezpieczeństwa państwa. To właśnie dla tych inwestycji nie będzie wymagana zgodność z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Po zmianach wdrożony zostanie art. 2 ust. 4 unijnej dyrektywy ws. oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, który pozwala, aby w wyjątkowych okolicznościach państwo członkowskie mogło zwolnić daną inwestycję ze stosowania przepisów dyrektywy i nie wymagać uzyskania dla niej decyzji środowiskowej. Ma to być regulowane w rozporządzeniu rządu.

Dzięki przyjętej ustawie przyspieszone mają być inwestycje przeciwpowodziowe realizowane przez Wody Polskie. W nowych przepisach przewidziano też dodanie organów opiniujących w procedurze wydawania decyzji zasadniczej dla obiektów jądrowych oraz wprowadzono podniesienie maksymalnego poziomu wydatków na sfinansowanie nowych zadań dla Państwowej Agencji Atomistyki.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA