fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesBędzie łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Będzie łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Polski rząd chce uprościć zasady zatrudniania cudzoziemców spoza krajów należących do Unii Europejskiej.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma zamiar wprowadzić uproszczoną ścieżkę postępowania w zatrudnianiu cudzoziemców spoza Unii Europejskiej w przedsiębiorstwach z branż strategicznych. Odpowiednie rozporządzenie ma być gotowe za kilka tygodni.

Resort rozwoju chce, żeby rozporządzenie w sprawie wykazu przedsiębiorców prowadzących działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej było gotowe w trzecim kwartale 2023 roku. Przedsiębiorcy wymienieni w omawianym rozporządzeniu będą mogli liczyć, przy naborze pracowników, na uproszczoną ścieżkę polegającą na skróceniu terminów rozpatrywania wniosków o zezwolenie na pobyt i pracę.

Zgodnie z przewidywaniami wykaz ma zawierać listę przedsiębiorców realizujących inwestycje (bądź reinwestycje) o znacznych nakładach lub tworzących znaczną liczbę miejsc pracy.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii liczy na to, że dzięki zapowiadanemu rozporządzeniu zwiększy się potencjał i oferta inwestycyjna Polski, a to pozwoli skuteczniej przyciągać największych globalnych inwestorów. Poza tym polski rząd chce w ten sposób zagwarantować stabilny napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych i to w zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak też w średnim i długim okresie.

Źródło: ISBnews

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA