Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto projekt przepisów, które umożliwią przedsiębiorcom zawieranie przez internet umów o pracę, ale też umów cywilnoprawnych, jak umowa o dzieło czy zlecenie. Do tego dochodzą umowy o świadczenie usług, umowy uaktywniające oraz umowy o pomocy przy zbiorach.
Nowe postępowanie będzie możliwe dzięki specjalnemu systemowi, na którym udostępnione zostaną gotowe wzory umów. Ma to ułatwić życie przedsiębiorcom i rolnikom, aby ci tracili mniej czasu na biurokrację. System będzie dostępny przez stronę praca.gov.pl i będzie można się do niego zalogować przy wykorzystaniu profilu zaufanego. Przepisy wejdą w życie 30 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
Ułatwienie zawierania umów o pracę przez internet to element rządowych starań o przystosowanie Kodeksu pracy do coraz powszechniejszej po pandemii pracy zdalnej. Aktualnie bowiem obowiązują przepisy o telepracy i rząd chce, aby została ona zastąpiona ujednoliconą instytucją pracy zdalnej. W efekcie praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Reforma wprowadzająca pracę zdalną do Kodeksu pracy jest niezbędna, gdyż już teraz w wielu zakładach w Polsce pracownicy wykonują pracę w trybie hybrydowym w oparciu o przepisy z tak zwanej ustawy covidowej.
IAR