fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajBędzie łatwiej zawrzeć umowę o pracę

Będzie łatwiej zawrzeć umowę o pracę

Rząd przyjął projekt przepisów, które mają umożliwić zawieranie umów o pracę przez internet.

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto projekt przepisów, które umożliwią przedsiębiorcom zawieranie przez internet umów o pracę, ale też umów cywilnoprawnych, jak umowa o dzieło czy zlecenie. Do tego dochodzą umowy o świadczenie usług, umowy uaktywniające oraz umowy o pomocy przy zbiorach.

Nowe postępowanie będzie możliwe dzięki specjalnemu systemowi, na którym udostępnione zostaną gotowe wzory umów. Ma to ułatwić życie przedsiębiorcom i rolnikom, aby ci tracili mniej czasu na biurokrację. System będzie dostępny przez stronę praca.gov.pl i będzie można się do niego zalogować przy wykorzystaniu profilu zaufanego. Przepisy wejdą w życie 30 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Ułatwienie zawierania umów o pracę przez internet to element rządowych starań o przystosowanie Kodeksu pracy do coraz powszechniejszej po pandemii pracy zdalnej. Aktualnie bowiem obowiązują przepisy o telepracy i rząd chce, aby została ona zastąpiona ujednoliconą instytucją pracy zdalnej. W efekcie praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Reforma wprowadzająca pracę zdalną do Kodeksu pracy jest niezbędna, gdyż już teraz w wielu zakładach w Polsce pracownicy wykonują pracę w trybie hybrydowym w oparciu o przepisy z tak zwanej ustawy covidowej.

IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA