fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatBędzie łatwiej zostać Niemcem

Będzie łatwiej zostać Niemcem

Władze Niemiec przygotowują przepisy, które znacznie zmniejszą wymagania stawiane osobom ubiegającym się o obywatelstwo tego kraju.

Rządząca w Berlinie koalicja socjaldemokratów, liberałów i zielonych od początku sprawowania władzy zapowiadała zmianę ścieżki, którą muszą przebyć osoby chcące dostać niemiecki paszport.

Zgodnie z przygotowywanym w ministerstwie spraw wewnętrznych planem skrócony zostanie okres pobytu w tym kraju, po którego upływie można zacząć starania o obywatelstwo. Obecnie wynosi on osiem lat, a po zmianach będzie to pięć lat. Okres ten dodatkowo można będzie skrócić nawet do trzech lat osobom mogącym się pochwalić „szczególnymi osiągnięciami na polu integracji”.

Urodzone w Niemczech dzieci obcokrajowców będą dostawały obywatelstwo automatycznie, jeżeli jeden z rodziców udowodni, iż legalnie mieszka w tym kraju od co najmniej pięciu lat.

Z kolei osoby ubiegające się o obywatelstwo, a mające więcej niż 67 lat zostaną zwolnione z obowiązku zdawania pisemnego testu językowego. Wystarczy, że posiądą umiejętność ustnej komunikacji po niemiecku.

Kanclerz Olaf Scholz uzasadnia wprowadzenie tych zmian faktem, iż Niemcy są uważane przez wielu ludzi za „kraj nadziei”. I dlatego warto zachęcać mieszkających w nim obcokrajowców do przyjęcia obywatelstwa, co też ma przyspieszyć i ułatwić ich integrację z resztą społeczeństwa.

Znajdujący się w opozycji konserwatyści krytykują te rozwiązania. Ich zdaniem skrócenie i uproszczenie całego procesu obniży prestiż niemieckiego paszportu oraz może stanowić zachętę do jeszcze większej nielegalnej migracji.

W 2021 roku obywatelstwo Niemiec przyjęło prawie 132 tysiące osób. Oznacza to wzrost o 20 procent względem wcześniejszego roku.

apnews.com, dw.com, thelocal.de

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA