Rząd Koalicji Obywatelskiej ma zamiar ułatwić Polakom budowę przydomowych schronów i ukryć doraźnych. Trwają prace nad projektem noweli Prawa budowlanego, która ma zwolnić takie budowle z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.
Prace nad zmianami prowadzone są przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a ich celem jest „ułatwienie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zmniejszenie obciążeń zarówno w stosunku do inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, a także usprawnienie ich działania”. Oznacza to, że rozszerzony zostanie katalog obiektów budowlanych i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę a wymagających zgłoszenia, a także katalogu obiektów i robót budowlanych niewymagających zarówno decyzji o pozwoleniu na budowę, jak i zgłoszenia.
Wśród robót budowlanych, na które po zmianach nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę znalazły się schrony i przydomowe ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 mkw., służące ochronie mieszkańców budynków mieszkalnych jednorodzinnych na wypadek np. ataku zbrojnego albo ekstremalnych zjawisk pogodowych. Takie realizacje będą możliwe po zgłoszeniu. Poza tym obywatele będą mogli nabywać specjalistyczne urządzenia filtrowentylacyjne niezbędne przy budowie schronów. Do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia, dodane mają też zostać niewielkie kolumbaria na terenie cmentarza, niewielkie kioski i pawilony sprzedaży ulicznej.
Z kolei ani pozwoleń, ani zgłoszeń nie będą potrzebowały maszty flagowe oraz maszty do kamer monitoringu o wysokości do 7 m oraz drobne obiekty przy boiskach, kortach i bieżniach. Poza tym nie trzeba będzie mieć pozwolenia na instalację na obiekcie budowlanym urządzeń technicznych wraz z masztami, służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci – o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu ustawy o OZE oraz o łącznej wysokości nie większej niż 3 m. Zmienione też zostaną przepisy w zakresie zgłoszenia budowy oraz przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 mkw.