fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajBędzie można budować schrony bez pozwolenia

Będzie można budować schrony bez pozwolenia

Polski rząd pracuje nad zmianami w prawie budowlanym, które mają umożliwić obywatelom budowanie przydomowych schronów bez pozwolenia.

Rząd Koalicji Obywatelskiej ma zamiar ułatwić Polakom budowę przydomowych schronów i ukryć doraźnych. Trwają prace nad projektem noweli Prawa budowlanego, która ma zwolnić takie budowle z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.

Prace nad zmianami prowadzone są przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a ich celem jest „ułatwienie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zmniejszenie obciążeń zarówno w stosunku do inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, a także usprawnienie ich działania”. Oznacza to, że rozszerzony zostanie katalog obiektów budowlanych i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę a wymagających zgłoszenia, a także katalogu obiektów i robót budowlanych niewymagających zarówno decyzji o pozwoleniu na budowę, jak i zgłoszenia.

Wśród robót budowlanych, na które po zmianach nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę znalazły się schrony i przydomowe ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 mkw., służące ochronie mieszkańców budynków mieszkalnych jednorodzinnych na wypadek np. ataku zbrojnego albo ekstremalnych zjawisk pogodowych. Takie realizacje będą możliwe po zgłoszeniu. Poza tym obywatele będą mogli nabywać specjalistyczne urządzenia filtrowentylacyjne niezbędne przy budowie schronów. Do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia, dodane mają też zostać niewielkie kolumbaria na terenie cmentarza, niewielkie kioski i pawilony sprzedaży ulicznej.

Z kolei ani pozwoleń, ani zgłoszeń nie będą potrzebowały maszty flagowe oraz maszty do kamer monitoringu o wysokości do 7 m oraz drobne obiekty przy boiskach, kortach i bieżniach. Poza tym nie trzeba będzie mieć pozwolenia na instalację na obiekcie budowlanym urządzeń technicznych wraz z masztami, służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci – o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu ustawy o OZE oraz o łącznej wysokości nie większej niż 3 m. Zmienione też zostaną przepisy w zakresie zgłoszenia budowy oraz przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 mkw.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA