fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaBiznesBędzie pomoc dla przedsiębiorców z rejonu stanu wyjątkowego

Będzie pomoc dla przedsiębiorców z rejonu stanu wyjątkowego

Przedsiębiorcy mający swoją bazę turystyczną w rejonie Puszczy Białowieskiej oraz w „tatarskich” Kruszynianach i Bohonikach, doczekają się od rządu rekompensat za dochody utracone przez wprowadzenie stanu wyjątkowego. Pomoc obejmie szereg miejscowości przygranicznej części województw podlaskiego i lubelskiego.

Stan wyjątkowy, związany z napływem nielegalnych imigrantów, rozciągnięto na kolejne sześćdziesiąt dni. Pożądanym by było, by pomoc poszkodowanym przedsiębiorcom została z czasem nie tylko przedłużona, ale zwiększona i poszerzona.

Z danych podawanych przez lokalne biura turystyczne wynika, że rezerwacje na wrzesień musiało odwołać ponad 160 obiektów noclegowych. Z rezerwacjami październikowymi nie będzie lepiej, bo turyści boją się odwiedzać nadzorowane przez różne służby rejony.
– Bez uprzedzenia odcięto nas od możliwości zarabiania, dlatego liczymy na szerokie wsparcie państwa – mówi Andrzej Malinowski, dyrektor popularnego w okolicy Białowieży hotelu Żubrówka.

Hajnówka, Sokółka, Narewka, a także wiele innych, położonych blisko Białegostoku miejscowości, stanowiło zawsze atrakcyjną bazę wypadową, także do Puszczy Białowieskiej. Teraz tam wszystko stanęło. Jednak nie tylko te miejscowości są poszkodowane. Liczba oraz przekrój firm, które utraciły przychody jest o wiele większa.

65 proc. przychodów za 30 dni przestoju

Przyjęta przez sejm nowa ustawa o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego, przyznaje możliwość ubiegania się o odszkodowania przedsiębiorcom i rolnikom świadczącym usługi hotelarskie, pilotom wycieczek, przewodnikom turystycznym oraz firmom gastronomicznym. Za okres trzydziestu dni trwania stanu wyjątkowego będą mogli oni otrzymać środki w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z usług albo prowadzonej działalności gospodarczej. Sejm nie zatwierdził jednak poprawki senackiej, która przewidywała podniesienie progu wysokości rekompensaty z 65 do 80 proc. przychodu.

Co zrobić, by dostać rekompensatę?

Chcąc dostać rekompensatę przedsiębiorca musi wystąpić z wnioskiem do właściwego wojewody. Stosowne dokumenty powinny potwierdzać jego deklarację o osiąganym przychodzie w okresie, gdy sytuacja była jeszcze normalna. Wojewoda musi wydać decyzję w sprawie rekompensaty „niezwłocznie”, ale nie później niż w do czternastu dni od złożenia wniosku. Jego decyzja będzie ostateczna i prawomocna.

Nie wszyscy dostaną

Posłowie nie zgodzili się nie tylko na podwyższenie wysokości rekompensat, ale także na poszerzenie grupy firm uprawnionych do otrzymania wsparcia finansowego. Nie mają więc po co wnioskować do wojewody przedsiębiorcy prowadzący sklepy spożywcze, przewóz turystów oraz działalność gospodarczą związaną z kulturą i rekreacją.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA