fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiBędzie reforma stawek VAT

Będzie reforma stawek VAT

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział, że w 2022 r. nastąpi reforma stawek VAT.

Będzie to efekt porozumienia Rady ECOFIN, które zawarto na początku grudnia 2021 r. Minister przewiduje, że dyrektywa wprowadzająca tę reformę wejdzie w życie w połowie 2022 r. Ma ona stworzyć bardziej elastyczne możliwości wspierania innych sektorów polityki społeczno-gospodarczej i reagowania na sytuacje kryzysowe właśnie za pomocą stawek VAT.

— W nadchodzącym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, resort finansów będzie stawiał na potrzeby klientów, którzy są w centrum naszej uwagi. Dążymy do tego, by rozwiązania podatkowe poprawiały komfort życia w Polsce i były silnym impulsem wpływającym na szybki rozwój gospodarczy naszego kraju — powiedział Kościński w rozmowie z PAP.

Jednym z działań resortu w 2022 r. będzie współpraca z Komisją Europejską nad pakietem „VAT in Digital Age”, którego celem jest modernizacja systemu VAT i lepsze jego dostosowanie do gospodarki cyfrowej. Polityk zapowiedział też prace nad kolejnym pakietem upraszczającym rozliczanie przez podatników podatku VAT, czyli SLIM VAT 3.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA