Dr hab. Przeździecka podkreśliła, że już dzisiaj kapitał amerykański jest jednym z najprężniej rosnących w naszym kraju. Tylko w 2021 r. projekty obsługiwane przez AmCham utworzyły w Polsce najwięcej miejsc pracy spośród inwestorów zagranicznych. Mowa tutaj o niemal 5,5 tys. stanowisk.
Zdaniem przedstawicielki AmCham w najbliższych miesiącach rosnąć będzie szczególnie sektor usług informatycznych. Należy się również spodziewać wzrostu innych usług biznesowych opartych na wiedzy, tj. inżynieryjnych, projektowych i badawczo-rozwojowych.
Eliza Przeździecka podkreśliła też, że amerykańskie firmy mają „wyraźnie wyższy udział w inwestycjach w sektorze przemysłu w porównaniu z innymi inwestorami zagranicznymi w Polsce”, gdyż średnie zaangażowanie inwestorów zagranicznych w przemyśle wynosi 38 proc., podczas gdy amerykańskich aż 55 proc.
Pozytywnie o współpracy polsko-amerykańskiej w przyszłości wypowiedział się również prezes AmCham w Polsce Tony Housh, który wyraził przekonanie, że „Polska może być liderem w tej nowej erze gospodarczej i rozwijać ze Stanami Zjednoczonymi relacje handlowe i inwestycyjne oraz partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa”.
Według najnowszych danych AmCham, w Polsce mamy około 1,5 tys. firm z kapitałem amerykańskim, które zatrudniają w naszym kraju prawie 300 tys. osób. Ich roczne obroty osiągają 63,3 mld dol., a aktywa – 55,2 mld dol. Z kolei wartość amerykańskich inwestycji w Polsce, według danych AmCham, to 26,4 mld dol. Amerykańskie inwestycje stanowią aż 4,4 proc. polskiego PKB.
PAP