fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeBędzie więcej amerykańskich inwestycji nad Wisłą?

Będzie więcej amerykańskich inwestycji nad Wisłą?

Dr hab. Eliza Przeździecka z Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham) twierdzi, że Polska powinna się spodziewać dalszego napływu amerykańskich inwestycji.

Dr hab. Przeździecka podkreśliła, że już dzisiaj kapitał amerykański jest jednym z najprężniej rosnących w naszym kraju. Tylko w 2021 r. projekty obsługiwane przez AmCham utworzyły w Polsce najwięcej miejsc pracy spośród inwestorów zagranicznych. Mowa tutaj o niemal 5,5 tys. stanowisk.

Zdaniem przedstawicielki AmCham w najbliższych miesiącach rosnąć będzie szczególnie sektor usług informatycznych. Należy się również spodziewać wzrostu innych usług biznesowych opartych na wiedzy, tj. inżynieryjnych, projektowych i badawczo-rozwojowych.

Eliza Przeździecka podkreśliła też, że amerykańskie firmy mają „wyraźnie wyższy udział w inwestycjach w sektorze przemysłu w porównaniu z innymi inwestorami zagranicznymi w Polsce”, gdyż średnie zaangażowanie inwestorów zagranicznych w przemyśle wynosi 38 proc., podczas gdy amerykańskich aż 55 proc.

Pozytywnie o współpracy polsko-amerykańskiej w przyszłości wypowiedział się również prezes AmCham w Polsce Tony Housh, który wyraził przekonanie, że „Polska może być liderem w tej nowej erze gospodarczej i rozwijać ze Stanami Zjednoczonymi relacje handlowe i inwestycyjne oraz partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa”.

Według najnowszych danych AmCham, w Polsce mamy około 1,5 tys. firm z kapitałem amerykańskim, które zatrudniają w naszym kraju prawie 300 tys. osób. Ich roczne obroty osiągają 63,3 mld dol., a aktywa – 55,2 mld dol. Z kolei wartość amerykańskich inwestycji w Polsce, według danych AmCham, to 26,4 mld dol. Amerykańskie inwestycje stanowią aż 4,4 proc. polskiego PKB.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Rośnie aktywność inwestycyjna polskich firm

Listopad to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym odnotowano w Polsce wzrost aktywności inwestycyjnych przedsiębiorstw.
2 MIN CZYTANIA

Polska przyciąga inwestorów. Wciąż rośnie wartość inwestycji

W 2023 roku znacznie wzrosła wartość deklarowanych inwestycji, które zagraniczne firmy chcą poczynić w Polsce. Nasz kraj jest atrakcyjny dla inwestorów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA