Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało o przygotowywanym wsparciu dla firm, które ucierpiały w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze.

ArturLuczka/Pixabay

Podczas konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że projekt ustawy o pomocy dla przedsiębiorców nadodrzańskich jest gotowy, a Sejm zajmie się nim już 2 września. Zgodnie z planem firmom będzie przysługiwało jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 3010 zł na pracownika, a wsparciem będą objęte 34 powiaty wzdłuż Odry. Przedsiębiorca, aby otrzymać pomoc, będzie musiał wykazać się w sierpniu spadkiem powyżej 50 proc. przychodów w stosunku do lipca lub czerwca br. albo sierpnia ubiegłego roku.

– Sytuacja ekologiczna na Odrze wpływa negatywnie na środowisko, ale też na gospodarkę w regionach, przez które przepływa rzeka. Dlatego niezwłocznie rozpoczęliśmy prace nad działaniami, które pomogą firmom działającym nad Odrą przetrwać ten trudny czas – powiedziała z kolei wiceminister resortu Olga Semeniuk. – Efektem naszych rozmów z nimi jest zmodyfikowane świadczenie postojowe w wysokości 3010 zł, które jest już znane z tarczy antykryzysowej. Dzięki temu przedsiębiorcom będzie łatwiej wnioskować o wsparcie – dodała.

Rząd wyjaśnił, że świadczenie będzie przysługiwało za każdego ubezpieczonego, zgłoszonego w terminie do 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (z datą powstania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r.). Jednorazowe świadczenie przysługujące płatnikowi składek będzie ustalane jako suma świadczeń należnych za każdego ubezpieczonego.

Minister Marlena Maląg poinformowała, że z pomocy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy należący do jednego z 23 kodów PKD. Mowa tutaj np. o branży turystycznej, gastronomicznej lub sportowo-rekreacyjnej. Pełna lista firm, które będą mogły ubiegać się o pomoc, zostanie przedstawiona w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można złożyć nie później niż do 31 grudnia 2022 r., wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego, za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Poprzedni artykułPolska jako bufor bez kompleksów
Następny artykułOto polskie hity eksportowe