Zmiany zawarto w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Finansów w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych z podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek.
W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że w przypadku wzrostu cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku o ponad 6 proc., Ministerstwo Finansów podwyższa kwoty wolne od podatku w stopniu odpowiadającym wzrostowi tych cen. Dodano również, że na podstawie ogłaszanych w okresie od I kwartału 2003 r. do II kwartału 2022 r. komunikatów prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie wskaźnika cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku ustalono, że w tym czasie ceny wzrosły o 8,27 proc.
„Przepisy rozporządzenia nie mają wpływu na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców (w tym mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców)” – napisano w uzasadnieniu. „Projekt rozporządzenia będzie miał pozytywny wpływ na rodzinę, obywateli oraz gospodarstwa domowe w związku ze zmniejszeniem obciążeń podatkowych w podatku od spadków i darowizn wynikającym ze wzrostu kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku i niepodlegających opodatkowaniu” – dodano.
Ministerstwo Finansów chce, by w przypadku darowizny od jednego darczyńcy kwota wolna od podatku wzrosła do 10 434 zł, a w przypadku darowizny od wielu darczyńców – do 20 868 zł łącznie.
Rządowe Centrum Legislacji