fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetyka„Będziemy blokować dokumenty Fit for 55 sprzeczne z interesami Polaków”

„Będziemy blokować dokumenty Fit for 55 sprzeczne z interesami Polaków”

Polski rząd podejmie wszelkie działania prawne, żeby zablokować dokumenty z pakietu Fit for 55, które będą w jakikolwiek sposób sprzeczne z interesami Polaków, sprzeczne z założeniami sprawiedliwej transformacji – zapewnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Na dzień dzisiejszy nie możemy powiedzieć, co będziemy blokować i czy będziemy blokować, gdyż prace nad każdym z tych dokumentów oddzielnie trwają. Natomiast (…), jeżeli one będą w jakikolwiek sposób sprzeczne z interesami Polaków, jeżeli w jakikolwiek sposób będą sprzeczne z założeniami sprawiedliwej transformacji, podejmiemy wszelkie działania prawne, żeby takie dokumenty zablokować – powiedziała minister Moskwa podczas konferencji prasowej w Brukseli.

Dodała, że pakiet Fit for 55 składa się z 14 dokumentów liczących ponad 4,5 tys. stron.

Przypomniała, że niektóre z tych dokumentów są opracowywane od początku, są to nowe dyrektywy, a inne to rewizje już istniejących dokumentów i w zależności od rodzaju dokumentu jest inny sposób głosowania, inny sposób procedowania.

– Zgodnie z prawem europejskim te dokumenty, gdzie jest bezpośredni wpływ fiskalny, albo wpływ na mix energetyczny jako główny cel tego dokumentu, tam jest jednomyślność. Podatek energetyczny to jest jeden z tych dokumentów, które w takiej formie będzie przyjmowany – powiedziała Moskwa.

Czytaj też: Co wynika z pakietu Fit for 55? Nic dobrego!

Wyjaśniła, że pozostałe dokumenty, szczególnie te, które są rewizją już istniejących dokumentów i były przyjmowane przez kwalifikowaną większość, będą przyjmowane kwalifikowaną większością.

W lipcu br. Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych mających na celu dostosowanie unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. Nazywany jest on potocznie Fit for 55. Propozycja zakłada m.in. zmianę obecnego systemu handlu emisjami EU ETS i stworzenie odrębnego dla sektora budynków i transportu drogowego.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA