fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaArchiwumBełchatów buduje centrum rozwoju kompetencji nowoczesnej energetyki

Bełchatów buduje centrum rozwoju kompetencji nowoczesnej energetyki

W oparciu o porozumienie władz województwa z PGE Polską Grupą Energetyczną w Bełchatowie tworzone jest Centrum Rozwoju Kompetencji (CRK). Zapewni ono atrakcyjne szkolenia zarówno dla osób kończących pracę w sektorze energetyki konwencjonalnej, jak i dla wszystkich zainteresowanych w regionie nabywaniem kwalifikacji w zakresie innowacyjnych technologii w energetyce. Centrum ruszy już od września 2021 roku.

Stopniowe wygaszanie eksploatacji Kompleksu Bełchatów wymaga nowych inwestycji przede wszystkim w zakresie instalacji OZE, a bardzo prawdopodobne, że także w energetyce jądrowej. Nowoczesne instalacje potrzebują przy tym kompetentnych kadr, wyspecjalizowanych w najbardziej innowacyjnych technologiach dla energetyki. Szkolenia w CRK zaplanowano początkowo dla pracowników elektrowni w Bełchatowie i mieszkańców regionu.

– Powstające Centrum Rozwoju Kompetencji to pierwszy element działań przygotowanych przez PGE w ramach transformacji regionu bełchatowskiego. Pomoże pracownikom PGE i mieszkańcom regionu Bełchatowa nabyć nowe kompetencje zawodowe. Mam nadzieję, że dzięki naszym wspólnym działaniom unikalny potencjał lokalnych specjalistów i ekspertów sektora wydobywczego zostanie wykorzystany – zapowiada Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Energetyka przyszłości potrzebuje wykształconej i dobrze wykwalifikowanej kadry, a Centrum Rozwoju Kompetencji ma być odpowiedzią na to wyzwanie.

Nowa energetyka to nowe zawody

Głównym zadaniem tworzonego CRK będzie podnoszenie jakości kształcenia zawodowego, odpowiadającego zapotrzebowaniu przedsiębiorców i zmieniającego się rynku pracy w województwie łódzkim, w tym przede wszystkim w sektorze energetyki odnawialnej. Centrum przewiduje szeroki zakres kursów i szkoleń, m.in. z zakresu energetyki odnawialnej, w tym morskich farm wiatrowych, sektora Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ), obsługi gazowych bloków energetycznych, uczenia maszynowego. Powołanie CRK jest jednym z elementów „Koncepcji transformacji regionu Bełchatów” wypracowanym w ramach prac zespołu ds. sprawiedliwej transformacji w Grupie PGE.

centrum rozwoju kompetencji - list intencyjny - tabloid
Fot. PGE Polska Grupa Energetyczna

Inicjatywa CRK to także atrakcyjna propozycja dla młodych ludzi – zdobycia kwalifikacji w zawodach przyszłości, takich jak analityk big data, biotechnolog czy inżynier elektrotechnologii. Polska może i powinna mieć własnych specjalistów w zakresie automatyki, analityki, informatyki oraz elektrotechnologii, czy biotechnologii. W CRK prowadzone będą także zajęcia z technicznego języka angielskiego, a także z budowy tzw. miękkich kompetencji społecznych i menedżerskich, w tym z budowania zaangażowania i motywacji zespołu.

Przede wszystkim OZE

Budowa CRK wpisuje się w transformację energetyczną Polski, której przeprowadzenie zaplanowano w kolejnych krokach do 2030 roku oraz w politykę wspierania rozwoju innowacyjności i zrównoważonego rozwoju Polski. Dekarbonizację Polski i stopniowe przechodzenie od energetyki węglowej do energetyki opartej na OZE oraz jądrowej zarysowano w PEP 2040 (Polityce Energetycznej Polski do roku 2040).

Według danych Agencji Rynku Energii (ARE), w styczniu 2021 r. wszystkie jednostki wytwórcze wyprodukowały łącznie 15825,4 GWh energii elektrycznej, z czego OZE były odpowiedzialne za wyprodukowanie ok. 13,8 proc. Styczniowa produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła łącznie 15825,4 GWh. Elektrownie konwencjonalne wyprodukowały 13535,4 GWh energii, natomiast instalacje OZE – 2192,6 GWh.

Najwięcej zielonej energii dostarcza wiatr (energetyka wiatrowa), następnie w kolejności jest słońce (fotowoltaika). W styczniu tego roku moc zainstalowana źródeł wiatrowych wyniosła 6,4 GW. Na drugim miejscu jest fotowoltaika – moc instalacji PV to już ponad 4,1 GW. W styczniu 2021 roku przybyło ponad 18,5 tys. nowych instalacji OZE o łącznej mocy blisko 180 MW. Najwięcej pojawiło się instalacji fotowoltaicznych (18596) o łącznej mocy blisko 155 MW.

Agencja Rynku Energii podaje, że na koniec stycznia 2021 r. w Polsce funkcjonowało ponad 4,7 mln prosumentów OZE, co daje łączną moc zainstalowaną blisko 3000 MW. Prosumenci w styczniu 2021 r. wprowadzili do sieci OSD 20117,0 MWh energii elektrycznej.

Także energetyka jądrowa

PGE Polska Grupa Energetyczna podaje, że nakłady inwestycyjne Grupy w pierwszym etapie transformacji regionu bełchatowskiego wyniosą około 4,7 mld zł. W tych ramach inwestycji planowana jest w pierwszym rzędzie realizacja trzech projektów farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farm fotowoltaicznych o mocy około 600 MW oraz magazynów energii o mocy do 300 MW a także instalacji termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii o wydajności 180 tys. ton odpadów rocznie. Rozważane jest także zlokalizowanie w regionie elektrowni jądrowej o mocy do 3 GW.

– Energetyka jądrowa to sprawdzone zeroemisyjne źródło energii, które powinno być wdrożone w Polsce – to główna rekomendacja płynąca z raportu Instytutu Sobieskiego. Autorzy raportu „Energetyka jądrowa dla Polski” przekonują, że implementacja energetyki jądrowej może następować w ramach synergii z OZE, a energetyka jądrowa jest w Polsce niezbędna do osiągnięcia neutralności klimatycznej. – To nie jest oczywiście warunek wystarczający, ale jest to warunek konieczny – przekonuje Adam Rajewski, współautor raportu.

W raporcie powołano się na wykonaną w 2020 r. na zlecenie rządu analizę porównawczą pełnego kosztu pozyskania energii elektrycznej z różnych źródeł. Wynika z niej, że jednostkowy koszt pozyskania 1 MWh najmniejszy jest dla energii jądrowej (EJ) oraz energii wiatru (lądowej i morskiej). Wszechstronny rozwój energetyki alternatywnej wobec węglowej wymaga – jak się wydaje – nie tylko podnoszenia kompetencji pracowników z regionu bełchatowskiego, ale zmiany całego modelu edukacji na uczelniach o kierunkach technicznych i inżynieryjnych.

Materiał przygotowany we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA