fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatBelgijscy politycy obniżą sobie wynagrodzenie?

Belgijscy politycy obniżą sobie wynagrodzenie?

Podczas prac nad przyszłorocznym budżetem premier Belgii zaproponował obniżenie wynagrodzeń członków rządu.

Belgijskie media twierdzą, iż szef tamtejszego rządu Alexander De Croo przedstawił swojemu gabinetowi propozycję obniżenia wynagrodzeń ministrów o 8 proc. Zmiana miałaby wejść w życie od początku przyszłego roku i zapewnić oszczędności sięgające 456 tys. euro.

Dodatkowo o 1,11 proc. mają zostać zmniejszone subwencje dla parlamentu, partii  politycznych i związanych z nimi fundacji. Dzięki temu w budżecie pozostałyby dodatkowe 3,7 mln euro.

Powyższe propozycje są odpowiedzią władz na coraz trudniejszą sytuację gospodarczą. Inflacja w Belgii przekroczyła już poziom 11 proc., co oznacza, że jest najwyższa od 50 lat. Sama energia jest droższa w tym roku o ponad 60 proc. od cen notowanych 12 miesięcy temu.

Ministrowie zarabiają obecnie ok. 12 tys. euro miesięcznie, nie licząc szeregu dodatków i preferencji, z których mogą korzystać. Podstawa wynagrodzenia prezesa belgijskiej rady ministrów wynosi ponad 18 tys. euro, co stawia go na trzecim miejscu wśród najlepiej zarabiających szefów rządu w Europie (po Niemczech i Luksemburgu) oraz w pierwszej dziesiątce na całym świecie.

rtbf.be, 7sur7.be, brusselstimes.com, aa.com.tr

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA