fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatBelgijscy politycy obniżą sobie wynagrodzenie?

Belgijscy politycy obniżą sobie wynagrodzenie?

Podczas prac nad przyszłorocznym budżetem premier Belgii zaproponował obniżenie wynagrodzeń członków rządu.

Belgijskie media twierdzą, iż szef tamtejszego rządu Alexander De Croo przedstawił swojemu gabinetowi propozycję obniżenia wynagrodzeń ministrów o 8 proc. Zmiana miałaby wejść w życie od początku przyszłego roku i zapewnić oszczędności sięgające 456 tys. euro.

Dodatkowo o 1,11 proc. mają zostać zmniejszone subwencje dla parlamentu, partii  politycznych i związanych z nimi fundacji. Dzięki temu w budżecie pozostałyby dodatkowe 3,7 mln euro.

Powyższe propozycje są odpowiedzią władz na coraz trudniejszą sytuację gospodarczą. Inflacja w Belgii przekroczyła już poziom 11 proc., co oznacza, że jest najwyższa od 50 lat. Sama energia jest droższa w tym roku o ponad 60 proc. od cen notowanych 12 miesięcy temu.

Ministrowie zarabiają obecnie ok. 12 tys. euro miesięcznie, nie licząc szeregu dodatków i preferencji, z których mogą korzystać. Podstawa wynagrodzenia prezesa belgijskiej rady ministrów wynosi ponad 18 tys. euro, co stawia go na trzecim miejscu wśród najlepiej zarabiających szefów rządu w Europie (po Niemczech i Luksemburgu) oraz w pierwszej dziesiątce na całym świecie.

rtbf.be, 7sur7.be, brusselstimes.com, aa.com.tr

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA