fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaŚwiatBelgijska minister: chińskie statki handlowe mogą zostać zmienione w wojskowe okręty

Belgijska minister: chińskie statki handlowe mogą zostać zmienione w wojskowe okręty

Chińskie państwowe firmy zwiększają swoje udziały w terminalach portowych kolejnych europejskich krajów.

Szefowa belgijskiej dyplomacji Hadja Lahbib udzieliła wywiadu, w którym stwierdziła, że chińskie „statki cywilne są modyfikowane, aby potencjalnie stać się okrętami wojskowymi”. Jej zdaniem Państwo Środka jest obecnie zarówno partnerem, jak i jednocześnie rywalem oraz „potencjalnym wrogiem”.

Przedstawiciele chińskiej dyplomacji zażądali od Brukseli wycofania się z tych wypowiedzi. Belgijskie władze odmówiły.

Słowa belgijskiej polityk padły zaraz po potwierdzeniu nabycia 25 procent udziałów w terminalu portowym w Hamburgu przez chińskie, państwowe przedsiębiorstwo COSCO. Konglomerat posiada większościowy pakiet portu w greckim Pireusie oraz mniejsze udziały w terminalach w belgijskich Zeebrugge i Antwerpii, holenderskim Rotterdamie, włoskiej Genui, hiszpańskich Bilbao oraz Walencji.

Dynamika napływu chińskich inwestycji w Europie jest cały czas duża, chociaż w ostatnich latach widocznie wyhamowała. Było to efektem m.in. polityki Donalda Trumpa, który podczas swojej kadencji na stanowisku prezydenta USA między 2017 a 2021 rokiem wywierał presję na sojuszników Waszyngtonu, aby ograniczali współpracę z Pekinem. Następne ich spowolnienie było efektem pandemii Covid-19. Od 2021 roku jednak znów chiński kapitał płynie do Europy coraz szerszym strumieniem i skupia się w znacznej części na przejmowaniu firm będących producentami elektroniki, firm motoryzacyjnych, farmaceutycznych, biotechnologicznych czy informatycznych.

dw.com, euronews.com, brusselstimes.com, joc.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA