fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatBerlin zapłaci 7,5 tys. euro za każdego potencjalnego uchodźcę

Berlin zapłaci 7,5 tys. euro za każdego potencjalnego uchodźcę

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i 16 premierów landów zgodzili się na nowe, bardziej surowe środki mające powstrzymać galopujący napływ migrantów do kraju.

Nowe rozwiązania obejmują przyspieszenie procedur azylowych, ograniczenia świadczeń dla ubiegających się o azyl osób oraz większą pomoc finansową od rządu federalnego dla landów i gmin, na których spoczywa obowiązek zajmowania się przybyszami z innych krajów. 

Olaf Scholz nazwał porozumienie „historycznym momentem” dla niemieckiej polityki migracyjnej. 

Migranci zalewają Niemcy

Do września obecnego roku liczba nowych wniosków o azyl w Niemczech sięgnęła 250 tysięcy, co oznacza, że była o 73 procent większa niż w tym samym okresie 2022 roku. Są to osoby pochodzące głównie z Syrii, Afganistanu i Turcji.

Schroniska dla migrantów i uchodźców w Niemczech są pełne od miesięcy, a kanclerz otwarcie przyznaje, że „przyjeżdża ich zbyt wielu”.

Berlin podjął już szereg działań mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku. M.in. przyjęto przepisy ułatwiające deportację osób, których wniosek o azyl został odrzucony. Zaostrzono też kary dla przemytników, umożliwiono ludziom ubiegającym się o azyl szybsze rozpoczęcie pracy oraz wprowadzono tymczasowe kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Kontrole mogą zostać w najbliższym czasie jeszcze rozszerzone. 

Ile i kto będzie płacił za utrzymanie azylantów?

Teraz dodatkowo rząd federalny i landy zgodziły się na zmianę systemu finansowania kosztów związanych z utrzymaniem osób ubiegających się o azyl. Od przyszłego roku Berlin będzie płacić stałą kwotę w wysokości 7 500 euro rocznie za każdą z nich. Zastąpi to ustawioną dotychczas w budżecie na sztywno sumę 3,7 miliarda euro.

Scholz nazwał reformę „przejściem do systemu oddychającego”, zgodnie z którym wraz z rosnącą liczbą azylantów pieniędzy będzie więcej, a z malejącą mniej. 

Osoby starające się o azyl otrzymają również co najmniej część swoich świadczeń jako doładowanie karty płatniczej, z przeznaczeniem na określony cel, zamiast przekazywanej im dotychczas gotówki, którą mogli swobodnie dysponować. 

apnews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA