fbpx
wtorek, 29 października, 2024
Strona głównaŚwiatBerlin zapłaci 7,5 tys. euro za każdego potencjalnego uchodźcę

Berlin zapłaci 7,5 tys. euro za każdego potencjalnego uchodźcę

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i 16 premierów landów zgodzili się na nowe, bardziej surowe środki mające powstrzymać galopujący napływ migrantów do kraju.

Nowe rozwiązania obejmują przyspieszenie procedur azylowych, ograniczenia świadczeń dla ubiegających się o azyl osób oraz większą pomoc finansową od rządu federalnego dla landów i gmin, na których spoczywa obowiązek zajmowania się przybyszami z innych krajów. 

Olaf Scholz nazwał porozumienie „historycznym momentem” dla niemieckiej polityki migracyjnej. 

Migranci zalewają Niemcy

Do września obecnego roku liczba nowych wniosków o azyl w Niemczech sięgnęła 250 tysięcy, co oznacza, że była o 73 procent większa niż w tym samym okresie 2022 roku. Są to osoby pochodzące głównie z Syrii, Afganistanu i Turcji.

Schroniska dla migrantów i uchodźców w Niemczech są pełne od miesięcy, a kanclerz otwarcie przyznaje, że „przyjeżdża ich zbyt wielu”.

Berlin podjął już szereg działań mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku. M.in. przyjęto przepisy ułatwiające deportację osób, których wniosek o azyl został odrzucony. Zaostrzono też kary dla przemytników, umożliwiono ludziom ubiegającym się o azyl szybsze rozpoczęcie pracy oraz wprowadzono tymczasowe kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Kontrole mogą zostać w najbliższym czasie jeszcze rozszerzone. 

Ile i kto będzie płacił za utrzymanie azylantów?

Teraz dodatkowo rząd federalny i landy zgodziły się na zmianę systemu finansowania kosztów związanych z utrzymaniem osób ubiegających się o azyl. Od przyszłego roku Berlin będzie płacić stałą kwotę w wysokości 7 500 euro rocznie za każdą z nich. Zastąpi to ustawioną dotychczas w budżecie na sztywno sumę 3,7 miliarda euro.

Scholz nazwał reformę „przejściem do systemu oddychającego”, zgodnie z którym wraz z rosnącą liczbą azylantów pieniędzy będzie więcej, a z malejącą mniej. 

Osoby starające się o azyl otrzymają również co najmniej część swoich świadczeń jako doładowanie karty płatniczej, z przeznaczeniem na określony cel, zamiast przekazywanej im dotychczas gotówki, którą mogli swobodnie dysponować. 

apnews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA