fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumBez zaufania ani rusz

Bez zaufania ani rusz

Debata nad rozwojem polskiego rynku kapitałowego ma wiele aspektów. Wiąże się ona z takimi kwestiami jak rozwiązania prawne, standardy corporate governance, ich wpływ na wzrost gospodarczy i szerszy dostęp do kapitału. One wszystkie są niezwykle ważne. Każdy rynek funkcjonuje bowiem w określonym kontekście regulacyjnym i to ów kontekst w dużej mierze decyduje, czy poszczególni interesariusze są dobrze chronieni a ich interes skutecznie zabezpieczony. Należy przy tym pamiętać o tym, że w wypadku rynku kapitałowego przedmiotem transakcji często są nadzieje i przekonania.

Głównym powodem nabycia określonego instrumentu finansowego jest najczęściej właśnie nadzieja, liczymy bowiem, że w przyszłości jego cena wzrośnie i będziemy mogli zrealizować zyski. Nie chodzi zatem o własności użytkowe, pewną immanentną funkcjonalność kupowanego przez nas przedmiotu. I tu pojawia się zasadnicza trudność. Jak wybrać te aktywa, które w przyszłości zdrożeją, zapewniając oczekiwaną stopę zwrotu?

Współczesna teoria finansów podsuwa nam różne narzędzia wyceny niemal każdego z nich, w tym celu wymagana jest jednak poważna wiedza. Nie tylko ekonomiczna, ale także z zakresu statystyki czy ekonometrii. Mówiąc wprost, to nie są rzeczy łatwe dla zawodowców, nie mówiąc już nawet o laikach, którzy nie rozróżniają opcji od kontraktów futures. Oni muszą komuś zaufać i najlepiej, aby ten ktoś działał w ich najlepiej pojętym interesie. To znaczy, aby brał pod uwagę skłonność do ryzyka, horyzont inwestycyjny czy cel, na jaki jest ona podejmowana. Innymi słowy, aby chciał realnie pomóc, a nie tylko wyciągnąć pieniądze i skasować prowizję.

Rynek kapitałowy, czy szerzej finansowy, od lat zmaga się z problemami natury etycznej. Jedni chcą szybko zarobić, więc traktują drugich jak… owce do strzyżenia. Światowe krachy finansowe powodowane są głównie skrajną nieuczciwością, zwykłym cwaniactwem i totalnym darwinizmem społecznym. Także w Polsce mieliśmy do czynienia z podobnymi zachowaniami. Niestety.

Nie czas i miejsce, aby o nich pisać w szczegółach, faktem jest jednak, że aby polski rynek kapitałowy się rozwijał, konieczny jest wzrost zaufania. A zaufanie to aktywo, na które nie da się zapracować z dnia na dzień. Trzeba się o nie starać systematycznie, często całymi latami. Tym bardziej że ciężko wypracowane, bardzo łatwo może zostać zaprzepaszczone. Aby inwestorzy, w tym zwykli ludzie, zdecydowali się zainwestować na giełdzie, potrzebują prawdziwych doradców. Ludzi, którzy pomogą im wybrać najlepiej, jak to możliwe.

Oczywiście nikt nie może dawać gwarancji zysku, można jednak, używając najlepszej wiedzy, doradzać i wspierać. Kluczem jest chęć budowania długoterminowej relacji, pewnej więzi, która poddana próbie, zbuduje trwały fundament zaufania. To praca nie na miesiące, ale na lata. Bez odrobienia tej lekcji ciężko będzie o większą aktywność na rynku niezawodowych inwestorów. Może warto także pomyśleć o szerszej edukacji, np. banki mogłyby organizować dla swoich klientów szkolenia z wiedzy o rynku. Otwarte, bezpłatne i przystępne. Wiele osób nigdy nie zainwestuje na giełdzie, bo zwyczajnie nie wie jak, nie orientuje się w elementarnych zagadnieniach ekonomicznych i w związku z tym nie chce wchodzić w ten nieznany świat. To również kwestia do przepracowania.

Strategia rozwoju rynku kapitałowego to zatem także kwestia zaufania i wiedzy, a nie tylko regulacji. One są ważne, ale ostatecznie decyzję podejmuje człowiek, który musi mieć poczucie, że wie, co robi. A jeśli nie czuje się pewnie, to przynajmniej ma obok siebie kogoś, kto mu w tym pomoże. Warto zachęcać Ministerstwo Finansów i inne instytucje pracujące nad strategią rynku do położenia na to większego akcentu.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA