fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFelietonBezmyślna kampania przeciwko zachodniej cywilizacji

Bezmyślna kampania przeciwko zachodniej cywilizacji

W całej Europie, podobnie jak w Ameryce, miały miejsce liczne ataki na pomniki kontrowersyjnych postaci historycznych. W Bristolu, w porcie, został obalony 125-letni pomnik Edwarda Colstona, XVII-wiecznego handlarza niewolników. Na Parliament Square w Londynie na pomniku Winstona Churchilla pojawił się napis „jest faszystą” („czekajcie, aż dowiedzą się o tym drugim” skomentował jeden z użytkowników Twittera). Burmistrz Londynu zapewnił, że dokona rewizji wszystkich pomników, zabytków i nazw ulic powiązanych z niewolnictwem, by zapewnić, „że odpowiednio odzwierciedlają osiągnięcia i zróżnicowanie Londynu”. W Steerpike, kolumniesatyrycznej The Spectator, pojawiły się pomysły, by zacząć od Downing Street („nazwanej na cześć George’a Downinga, który bronił handlu niewolnikami w Zachodnich Indiach”) oraz Pałacu Buckingham („zbudowanego przez Johna Sheffilda… który był założycielem, prezydentem i największym udziałowcem Royal African Company”).

Usługi streamingowe zachowują się równie popędliwie. Little Britan, brytyjski serial komediowy, został usunięty z Netflixa, ponieważ używany w nim jest blackface [makijaż sceniczny, biały aktor ucharakteryzowany na osobę czarnoskórą, w USA bardzo drażliwa kwestia – red.], podobnie jak wszystkie programy niepoprawnego politycznie australijskiego komika Chrisa Lilley’a. HBO Max usunęło do odwołania „Przeminęło z wiatrem” z powodu nostalgicznego przedstawienia proniewolniczego Południa. „The New York Times” wyjaśnia, że choć w momencie premiery padło bardzo mało krytycznych uwag pod jego adresem, „w 1939 członek redakcji The Daily Worker, gazety publikowanej przez Komunistyczną Partię USA, nazwał film zakamuflowaną gloryfikacją niewolnictwa i porównał do Klu Klux Klanu”.. Czyli komuniści jednak mieli rację?

Nawet słownik musi się podporządkować, natychmiast. 22-letnia studentka napisała niedawno skargę, że przegrywa spory o rasizm z powodu obecnej definicji tego słowa i przekonywała, że powinna ona być zmieniona, aby uwzględnić „rasizm systemowy”.

Oczywiście znaczenie słów zmienia się z czasem, podobnie jak normy społeczne. Pomniki wzniesione 125 lat temu mogą być dziś niestosowne. Są to rzeczy warte dyskusji. Jednak pośród ogólnego zapału do „wymazania” co bardziej niepokojących aspektów zachodniej cywilizacji, grozi nam, że wraz z tym co złe, stracimy to, co dobre, lub – co bardziej niepokojące – zdolność do krytycznego osądu, debaty i kierowania się nimi.

Co więcej, te rewolucyjne impulsy są czymś więcej, niż mogą się wydawać na pierwszy rzut oka. Nie jest to zwykła nadwrażliwość wynikająca z ostatnich wydarzeń, lecz zapomnienie o tym, że natura ludzka (jak również historia) jest złożona, częściowo z powodu ideologicznego prioretyzowania władzy.

Aleksander Sołżenicyn zauważył kiedyś, że „linie oddzielająca dobro od zła nie przebiega między krajami, klasami społecznymi, czy partiami politycznymi – lecz przez każde ludzkie serce – i przez wszystkie ludzkie serca… I nawet w sercach zdominowanych przez zło, wciąż istnieje cząstka dobra”. Przesłanie Sołżenicyna, że w najgorszych z nas tkwi dobro, a w najlepszych zło, jest przypomnieniem, że ludzie są z moralnego punktu widzenia skomplikowani. To samo dotyczy historii.

Źródło: Andrew Roberts/National Review

INNE Z TEJ KATEGORII

Dopłata do kredytu nie zbuduje klasy średniej

Polityczne „prezenty” będą mniej atrakcyjne dla tych, którzy już coś mają. Co do tego mogą się zgodzić tak liberałowie, jak i rozsądniejsza część prawicy.
4 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Święty asceta i ekonomista

Przed wyborami zaczynamy w końcu rozmawiać o podatkach. 22 maja br. gościem Radia Zet był Krzysztof Bosak. Komentując propozycję zniesienia przez Konfederację progu podatkowego ze stawką 32 proc., red. Beata Lubecka powiedziała, że zyskają na tym najbogatsi. Współprzewodniczący Konfederacji odpowiedział: „Przestajemy karać za sukces. Zyskują ci, którzy zarabiają, ciężko pracują”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.