fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajBezpieczeństwo Polski określają właściwe relacje gospodarcze z innymi krajami

Bezpieczeństwo Polski określają właściwe relacje gospodarcze z innymi krajami

Wznowiona książka dra Leszka Sykulskiego o geopolityce pokazuje inne podejścia do możliwości przyspieszenia rozwoju polskiej gospodarki. Tak zwany romeryzm oraz wakaryzm postulują, by nasze szczególne położenie geograficzne wykorzystać jako atut na drodze do rozwoju.

Zyskujące stale na popularności rozważania geopolityczne traktują nie tylko o militarnej i dyplomatycznej sile krajów na mapie Europy czy świata. W swojej najnowszej książce „Geopolityka a bezpieczeństwo Polski” znany m.in. z kontrowersyjnych rozważań na temat relacji polsko-ukraińskich dr Leszek Sykulski pokazuje, jak różne może być podejście do szans i zagrożeń wynikających z takiego, a nie innego usytuowania Polski na mapie Europy.

Jeśli ktoś oczekuje po książce Sykulskiego poznawczego szoku, obrony tez skrajnych lub choćby mało popularnych, drążenia rozgrzanym kijem w mrowisku, to może się rozczarować. Pozycję tę należałoby traktować bardziej jako wprowadzenie do zagadnień geopolitycznych. Edukującą również niezorientowanych w materii geopolitycznej autorską propedeutykę historii koncepcji geopolitycznych. Przygotowaną przy tym ze szczególnym, bo drobiazgowym opisem dorobku polskiej myśli w tym zakresie.

Romer? Nie znam człowieka

Autor bardzo płynnie porusza się w geopolitycznych koncepcjach. Już na wstępie uświadamia czytelnika, że „w Polsce geopolityka zaznaczyła swoje miejsce bardzo wcześnie, bo już na przełomie XIX i XX wieku”. Wymienia zasłużone osoby w tej dziedzinie, do których należą przede wszystkim: Oskar Żebrowski, Wacław Nałkowski, Włodzimierz Wakar, Adolf Bocheński, Ignacy Matuszewski, Jerzy Niezbrzycki, Wacław Studnicki, Roman Umiastowski czy Zygmunt Wojciechowski.

Śmiało można założyć się o to, że większość mieszkańców budynków na warszawskim Ursynowie przy ul. Eugeniusza Romera nawet nie wie, kogo upamiętnia ich ulica. Tymczasem była to ważna postać dla polskiej myśli geopolitycznej. Na tyle istotna, że powstały na kanwie myśli tego znanego polskiego geografa „romeryzm” zakłada spojrzenie na Polskę jako na kraj – obszar pomostowy. Dzięki takiemu położeniu może on stać się ośrodkiem dominującej siły na „pomoście bałtycko – czarnomorskim” rozdzielającym wpływowe ośrodki niemiecki i rosyjski.

Koncepcja ta stoi u podstaw raz po raz odżywającego projektu Międzymorza (dziś częściej nazywanego Trójmorzem), który starał się realizować marszałek Józef Piłsudski.

Co dla gospodarki? Mamy wakaryzm

Włodzimierz Wakar był ekonomistą, prawnikiem, statystykiem oraz działaczem samorządowym szczególnie aktywnym w okresie międzywojennym. Leszek Sykulski przypomina, że jego strategia oparta została nie tyle na układankach historyczno-politycznych, ale na bardzo konkretnej koncepcji geoekonomicznej. Wakar „nawiązując do polskiej geografii, przede wszystkim prac Wacława Nałkowskiego wskazywał, że czynnikiem decydującym o polskim położeniu geopolitycznym jest położenie tranzytowe, nie zaś pomostowe”, natomiast „koncepcja Polski tranzytowej stała się podstawą do patrzenia na nasz kraj jako na zwornik, sworzeń gospodarczy Europy”. Zgodnie z wakaryzmem im silniejsza będzie polska gospodarka, tym więcej będzie znaczyć Polska na arenie międzynarodowej. Zaprawdę, trudno odmówić tej tezie logiki i prawdziwości.

Pomimo braku „wstrząsów” czy choćby zaskakujących wątków, książkę można z czystym sumieniem polecić, także jako podręcznik wprowadzający do zagadnień geopolitycznych.

„Geopolityka a bezpieczeństwo Polski”, dr Leszek Sykulski, Częstochowa, Wydawnictwo Geopolityczne, 2023.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Im większa firma, tym elastyczniejsze formy zatrudnienia

GIG ekonomia to dla przedsiębiorców sposób na szybsze pozyskanie talentów, szansa na zwiększenie zdolności do adaptacji w zmiennym otoczeniu rynkowym oraz zdobycie przewag konkurencyjnych. Nowy raport E&Y ujawnia, jak kwestia elastycznego zatrudniania wygląda w Polsce.
2 MIN CZYTANIA