fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaKrajBezpieczeństwo Polski określają właściwe relacje gospodarcze z innymi krajami

Bezpieczeństwo Polski określają właściwe relacje gospodarcze z innymi krajami

Wznowiona książka dra Leszka Sykulskiego o geopolityce pokazuje inne podejścia do możliwości przyspieszenia rozwoju polskiej gospodarki. Tak zwany romeryzm oraz wakaryzm postulują, by nasze szczególne położenie geograficzne wykorzystać jako atut na drodze do rozwoju.

Zyskujące stale na popularności rozważania geopolityczne traktują nie tylko o militarnej i dyplomatycznej sile krajów na mapie Europy czy świata. W swojej najnowszej książce „Geopolityka a bezpieczeństwo Polski” znany m.in. z kontrowersyjnych rozważań na temat relacji polsko-ukraińskich dr Leszek Sykulski pokazuje, jak różne może być podejście do szans i zagrożeń wynikających z takiego, a nie innego usytuowania Polski na mapie Europy.

Jeśli ktoś oczekuje po książce Sykulskiego poznawczego szoku, obrony tez skrajnych lub choćby mało popularnych, drążenia rozgrzanym kijem w mrowisku, to może się rozczarować. Pozycję tę należałoby traktować bardziej jako wprowadzenie do zagadnień geopolitycznych. Edukującą również niezorientowanych w materii geopolitycznej autorską propedeutykę historii koncepcji geopolitycznych. Przygotowaną przy tym ze szczególnym, bo drobiazgowym opisem dorobku polskiej myśli w tym zakresie.

Romer? Nie znam człowieka

Autor bardzo płynnie porusza się w geopolitycznych koncepcjach. Już na wstępie uświadamia czytelnika, że „w Polsce geopolityka zaznaczyła swoje miejsce bardzo wcześnie, bo już na przełomie XIX i XX wieku”. Wymienia zasłużone osoby w tej dziedzinie, do których należą przede wszystkim: Oskar Żebrowski, Wacław Nałkowski, Włodzimierz Wakar, Adolf Bocheński, Ignacy Matuszewski, Jerzy Niezbrzycki, Wacław Studnicki, Roman Umiastowski czy Zygmunt Wojciechowski.

Śmiało można założyć się o to, że większość mieszkańców budynków na warszawskim Ursynowie przy ul. Eugeniusza Romera nawet nie wie, kogo upamiętnia ich ulica. Tymczasem była to ważna postać dla polskiej myśli geopolitycznej. Na tyle istotna, że powstały na kanwie myśli tego znanego polskiego geografa „romeryzm” zakłada spojrzenie na Polskę jako na kraj – obszar pomostowy. Dzięki takiemu położeniu może on stać się ośrodkiem dominującej siły na „pomoście bałtycko – czarnomorskim” rozdzielającym wpływowe ośrodki niemiecki i rosyjski.

Koncepcja ta stoi u podstaw raz po raz odżywającego projektu Międzymorza (dziś częściej nazywanego Trójmorzem), który starał się realizować marszałek Józef Piłsudski.

Co dla gospodarki? Mamy wakaryzm

Włodzimierz Wakar był ekonomistą, prawnikiem, statystykiem oraz działaczem samorządowym szczególnie aktywnym w okresie międzywojennym. Leszek Sykulski przypomina, że jego strategia oparta została nie tyle na układankach historyczno-politycznych, ale na bardzo konkretnej koncepcji geoekonomicznej. Wakar „nawiązując do polskiej geografii, przede wszystkim prac Wacława Nałkowskiego wskazywał, że czynnikiem decydującym o polskim położeniu geopolitycznym jest położenie tranzytowe, nie zaś pomostowe”, natomiast „koncepcja Polski tranzytowej stała się podstawą do patrzenia na nasz kraj jako na zwornik, sworzeń gospodarczy Europy”. Zgodnie z wakaryzmem im silniejsza będzie polska gospodarka, tym więcej będzie znaczyć Polska na arenie międzynarodowej. Zaprawdę, trudno odmówić tej tezie logiki i prawdziwości.

Pomimo braku „wstrząsów” czy choćby zaskakujących wątków, książkę można z czystym sumieniem polecić, także jako podręcznik wprowadzający do zagadnień geopolitycznych.

„Geopolityka a bezpieczeństwo Polski”, dr Leszek Sykulski, Częstochowa, Wydawnictwo Geopolityczne, 2023.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA