fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesBezpieczeństwo żywnościowe ważne jak nigdy

Bezpieczeństwo żywnościowe ważne jak nigdy

Unia Europejska, jak zawsze, pozostaje głucha i ślepa na nasze zagrożone bezpieczeństwo żywnościowe. Gdy na Ukrainie – spichlerzu Europy – płoną pola i gospodarstwa rolne, UE bardziej dba o ochronę populacji pachnicy dębowej niż o stabilność produkcji rolnej.

Zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę, pandemia koronawirusa, problemy w logistyce, galopujące wzrosty cen paliw, gazu, energii elektrycznej, wysoka inflacja, szalone ceny nawozów i wiele innych problemów sprawiło, że świat boryka się z poważnym kryzysem żywnościowym. W tym trudnym czasie szczególnie powinniśmy dbać o filary bezpieczeństwa, które dają państwom poczucie względnego komfortu i stabilności – to energetyka, armia i żywność.

Szczególnie wojna na Ukrainie uwidoczniła słabość tego, co za przez długi czas braliśmy za pewnik. Powiązania biznesowe, a takich Ukrainie odmówić nie można, nie mogą być gwarantem bezpieczeństwa. Także tezy dotyczące poczucia wiecznego dostatku w Europie schować dziś można między bajki.

Co się dzieje, co się stać może?

Ekonomiści i specjaliści z zakresu rolnictwa są zgodni, że destabilizacja rynków rolnych w wyniku wojny na Ukrainie doprowadzić może do rekordowego kryzysu żywnościowego w skali globalnej. Ukraina to drugi co do wielkości kraj Europy i zdecydowanie najzasobniejszy w wysokiej jakości gleby, co w połączeniu z korzystnym dla prowadzenia eksportu położeniem i dostępnością relatywnie taniej siły roboczej czyni naszego wschodniego sąsiada szalenie ważnym graczem na światowym rynku żywności.

Braki żywności, z uwagi na prowadzoną od kilku miesięcy blokadę ukraińskich portów na Morzu Czarnym, już dziś odczuwają kraje północnej części Afryki. Analitycy wskazują też na pogłębiający się kryzys głodu w państwach Ameryki Środkowej, a w kolejce czekają już kolejne zagrożone nim obszary.

Wielki kryzys żywnościowy już niebawem przeobrazić może się w wielki kryzy migracyjny. Obywatele najbardziej dotkniętych trudnościami krajów będą zmieniać miejsca zamieszkania na takie, które zagwarantują im przynajmniej względny dobrobyt. Możliwym scenariuszem jest niekontrolowana fala migracji z najbiedniejszych państw Afryki i Azji do Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, a to, że z kryzysem migracyjnym Europa sobie nie radzi pokazała już sytuacja sprzed siedmiu lat…

Wiele wyjaśnić ma kolejny rok. W tym i przyszłym roku państwa dysponować będą bowiem jeszcze bezpiecznymi rezerwami żywności, ale te nie są przecież wieczne. Pewnej poprawy sytuacji możemy oczekiwać dopiero w roku 2024, przy założeniu, że wojna na Ukrainie się skończy, co przecież wcale nie jest takie pewne.

Problemem wciąż jest także skala marnowania żywności. Zmiana sposobu gospodarowania nią uzdrowić może kwestie humanitarne, ale nie ekonomiczne. Niemniej warto podkreślić, że na świecie głód dotyka rocznie nawet 800 milionów ludzi, a w tym samym czasie jedna trzecia produkowanej żywności trafia na śmietnik. W samej tylko Polsce marnujemy rocznie ponad 5 mln ton żywności, w Unii Europejskiej jest to już ponad 90 mln ton. Sklepy wielkopowierzchniowe w USA wyrzucają natomiast nawet około połowę asortymentu, który trafia do sprzedaży.

Głupia polityka

W tym trudnym czasie państwa świata powinny dmuchać i chuchać na rolników, którzy są gwarantami bezpieczeństwa żywnościowego. Mówiąc brutalnie – jeśli nie będzie się im opłacało wyjeżdżać ciągnikami na pole i wstawać o brzasku do krów czy świń, nie będziemy mieć czego do garnka włożyć. Widzą to wszyscy. USA dba o rozwój przedsiębiorstw, które zawładnęły światowym eksportem żywności, kraje Mercosur prowadzą ekspansywną politykę eksportową, Chiny intensyfikują produkcję żywności, by zwiększyć jej dostępność w kraju i podbudować i tak silny handel zagraniczny.

Głucha i ślepa na problem pozostaje tylko, jak zawsze, Unia Europejska, która – gdy za jej wschodnią granicą, w „spichlerzu Europy”, jak lubią mówić Niemcy, płoną pola i gospodarstwa rolne – bardziej dba o ochronę populacji pachnicy dębowej czy chomika europejskiego niż o stabilność produkcji rolnej. Jak inaczej bowiem odczytać wprowadzanie w czasie największego od lat kryzysu żywnościowego i finansowego strategii Europejskiego Zielonego Ładu? Eksperci są zgodni, że realizacja zielonej polityki UE przełoży się na kilkudziesięcioprocentowe spadki produkcji rolnej. Ograniczenia względem stosowania nawozów, środków ochrony roślin, obowiązek przeznaczenia 25 procent gruntów pod niskotowarową produkcję ekologiczną, czy choćby czynienie z gospodarzy największych trucicieli klimatu nie mogą skończyć się inaczej niż upadkiem tysięcy europejskich gospodarstw.

Co i kto przehandlował za bezpieczeństwo żywnościowe Europy, możemy się tylko domyślać. Historia, miejmy nadzieję, rozliczy gospodarczych sabotażystów. Skutki tej fatalnej polityki będziemy jednak odczuwać tu i teraz. W kolejnych kampaniach wyborczych w całej Unii Europejskiej nie możemy o tym zapomnieć.

 

Jacek Podgórski
Jacek Podgórski
Dyrektor Forum Rolnego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Członek zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych oraz zespołu problemowego ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Były dyrektor Forum Podatkowo-Regulacyjnego w Departamencie Prawa i Legislacji ZPP. Wieloletni dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. Autor licznych publikacji z zakresu funkcjonowania gospodarki rolnej Polski i Unii Europejskiej. Były dziennikarz i felietonista.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Zakaz chowu klatkowego, czyli unijny bumerang

Naiwne jest myślenie, że zakaz stosowania klatek w hodowli zwierząt przyniesie zmiany w wymiarze globalnym. Aby sprostać światowemu popytowi system klatkowy zostanie utrzymany – z tym, że nie będzie działo się to w UE.
5 MIN CZYTANIA

Problemy w branży piwnej. Klienci nie mają pieniędzy

Polska zagospodarowuje ok. 11 proc. unijnej produkcji piwa ustępując miejsca tylko Niemcom, którzy odpowiadają za przeszło 37 proc. dostaw w UE. Podobną do Polski skalą produkcji pochwalić może się wyłącznie Hiszpania. Czyni to nasz kraj jednym z czołowych unijnych graczy na rynku piwa.
3 MIN CZYTANIA