fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajBezpieczny kredyt ruszy zgodnie z planem

Bezpieczny kredyt ruszy zgodnie z planem

Ministerstwo Rozwoju i Technologii potwierdziło, że nie będzie opóźnień przy uruchomieniu programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i ruszy on już w przyszłym tygodniu.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że 1 lipca 2023 roku wejdzie w życie ustawa o bezpiecznym kredycie w wysokości 2 proc., co oznacza, że od 3 lipca, największe banki w kraju zaczną przyjmować wnioski o kredyty z rządową dopłatą do rat.

Banki już gotowe

Głównym założeniem programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” jest wsparcie młodych Polaków w zakupie pierwszego mieszkania.

Własne mieszkanie lub dom jednorodzinny to dla tysięcy osób i tysięcy polskich rodzin marzenie, które jest kluczem do ich szczęścia. Dziś z przyjemnością mogę ogłosić, że ten klucz, a właściwie klucze do własnego M, są na wyciągnięcie ręki. Już od najbliższego poniedziałku największe banki w Polsce zaczną przyjmować wnioski o relatywnie tanie i stosunkowo łatwo dostępne kredyty na kupno pierwszej nieruchomości

– powiedział minister Waldemar Buda.

Szef resortu dodał, że wszelkie formalności dotyczące uruchomienia kredytu będą załatwiane w placówkach bankowych, a ze strony ministerstwa ani innego urzędu nie trzeba pobierać żadnych formularzy, ani składać jakichkolwiek dokumentów czy zaświadczeń.

Według informacji przekazanych przez ministerstwo gotowość obsługi programu od 3 lipca deklaruje siedem banków, w tym PKO Bank Polski oraz Bank Pekao. Informacja o bankach, które przystąpią do programu będzie dostępna na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Wiadomo, że w późniejszym terminie planuje to zrobić pięć kolejnych banków.

Dla kogo bezpieczny kredyt?

Zgodnie z planem program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” jest przeznaczony dla osób do 45 roku życia – zarówno singli jak i małżeństw oraz par w związkach nieformalnych, jeśli mają przynajmniej jedno dziecko. Warunkiem jest też brak własności domu lub mieszkania teraz lub w przeszłości.

Maksymalna kwota kredytu dla małżonków lub rodziców jednego wspólnego dziecka to 600 tys. zł, a dla singli – 500 tys. zł. Państwo będzie dopłacać do rat kredytu przez 10 lat, a wysokość dopłaty będzie wynosić różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2-proc.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA