fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajBezpieczny kredyt ruszy zgodnie z planem

Bezpieczny kredyt ruszy zgodnie z planem

Ministerstwo Rozwoju i Technologii potwierdziło, że nie będzie opóźnień przy uruchomieniu programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i ruszy on już w przyszłym tygodniu.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że 1 lipca 2023 roku wejdzie w życie ustawa o bezpiecznym kredycie w wysokości 2 proc., co oznacza, że od 3 lipca, największe banki w kraju zaczną przyjmować wnioski o kredyty z rządową dopłatą do rat.

Banki już gotowe

Głównym założeniem programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” jest wsparcie młodych Polaków w zakupie pierwszego mieszkania.

Własne mieszkanie lub dom jednorodzinny to dla tysięcy osób i tysięcy polskich rodzin marzenie, które jest kluczem do ich szczęścia. Dziś z przyjemnością mogę ogłosić, że ten klucz, a właściwie klucze do własnego M, są na wyciągnięcie ręki. Już od najbliższego poniedziałku największe banki w Polsce zaczną przyjmować wnioski o relatywnie tanie i stosunkowo łatwo dostępne kredyty na kupno pierwszej nieruchomości

– powiedział minister Waldemar Buda.

Szef resortu dodał, że wszelkie formalności dotyczące uruchomienia kredytu będą załatwiane w placówkach bankowych, a ze strony ministerstwa ani innego urzędu nie trzeba pobierać żadnych formularzy, ani składać jakichkolwiek dokumentów czy zaświadczeń.

Według informacji przekazanych przez ministerstwo gotowość obsługi programu od 3 lipca deklaruje siedem banków, w tym PKO Bank Polski oraz Bank Pekao. Informacja o bankach, które przystąpią do programu będzie dostępna na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Wiadomo, że w późniejszym terminie planuje to zrobić pięć kolejnych banków.

Dla kogo bezpieczny kredyt?

Zgodnie z planem program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” jest przeznaczony dla osób do 45 roku życia – zarówno singli jak i małżeństw oraz par w związkach nieformalnych, jeśli mają przynajmniej jedno dziecko. Warunkiem jest też brak własności domu lub mieszkania teraz lub w przeszłości.

Maksymalna kwota kredytu dla małżonków lub rodziców jednego wspólnego dziecka to 600 tys. zł, a dla singli – 500 tys. zł. Państwo będzie dopłacać do rat kredytu przez 10 lat, a wysokość dopłaty będzie wynosić różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2-proc.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA