fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesDobre wiadomości w sprawie bezrobocia w Polsce!

Dobre wiadomości w sprawie bezrobocia w Polsce!

W maju stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,1 proc. – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

To o 0,1 punktu procentowego mniej niż w kwietniu. Na stronie resortu wprost napisano, że sytuacja na polskim rynku pracy jest nie tylko stabilna, ale i bardzo dobra.

– To absolutnie rewelacyjny wynik, po 1990 r. tylko w październiku 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa i wyniosła 5 proc. Mamy powody do zadowolenia – powiedziała cytowana w komunikacie minister rodziny Marlena Maląg.

Najniższe bezrobocie w Polsce odnotowano w maju w Wielkopolsce, gdzie wyniosło ono zaledwie 2,8 proc. Należy zaznaczyć, że podobnie było w poprzednich miesiącach. W sumie w polskich urzędach pracy pod koniec maja zarejestrowanych było 852 tys. bezrobotnych, czyli o 26 tys. mniej niż w kwietniu.

Ministerstwo dodało, że zharmonizowana stopa bezrobocia w kwietniu 2022 r., liczona według definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w Polsce 3 proc. Oznacza to, że w całej Unii Europejskiej niższe bezrobocie jest tylko w Czechach, podczas gdy unijna średnia zharmonizowanej stopy bezrobocia to 6,2 proc.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA