fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaGospodarkaBezrobocie w Unii Europejskiej jest najniższe w historii

Bezrobocie w Unii Europejskiej jest najniższe w historii

Stopa bezrobocia jest w strefie euro nieznacznie wyższa niż we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Polska jest na czele państw UE z najmniejszą liczbą osób nieposiadających zatrudnienia.

W całej Unii Europejskiej bezrobocie na koniec czerwca sięgnęło poziomu 5,9 proc. W państwach należących do strefy euro wyniosło 6,4 proc.

Ilu Europejczyków nie ma pracy?

Oznacza to, że 12,8 mln mieszkańców Unii Europejskiej nie ma pracy, z tego prawie 300 tysięcy stanowią uchodźcy z Ukrainy.

Spadek poziomu bezrobocia jest widoczny od pierwszej połowy 2020 roku, gdy na początku pandemii COVID-19 wynosiło w UE prawie 8 proc.

Polska w unijnej awangardzie

Najwięcej osób zdolnych do podjęcia pracy, ale jej nie posiadających jest w wieku poniżej 25 lat (14,1 proc.). Bezrobocie wśród młodzieży jest największe w Hiszpanii (27,4 proc), Szwecji (24,9 proc) i Grecji (23,6 proc).

Częściej na bezrobociu są kobiety (6,1 proc) niż mężczyźni (5,7 proc).

Największe bezrobocie panuje w krajach należących do strefy euro – w Hiszpanii (11,7 proc) i Grecji (11,1 proc). Wysokie pozycje w tym zestawieniu zajmują też państwa skandynawskie jak Szwecja (7,9 proc) i Finlandia (7,1 proc). Najniższe natomiast jest na Malcie (2,6 proc), a także w Czechach i Polsce (po 2,7 proc).

ec.europa.eu, euronews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Politycy Konfederacji przedstawili stanowisko partii w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście wygaśnięcia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie zwrócili uwagę na gigantyczny wzrost importu produktów rolnych ze wschodu.
2 MIN CZYTANIA

Polska chętnie zatrudnia obcokrajowców

Zwiększający się popyt na pracę oraz postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej są skłonni zatrudniać cudzoziemców, a polskie władze chętnie zgadzają się na sprowadzanie imigrantów zarobkowych – wynika z komunikatu FOR.
2 MIN CZYTANIA

Turcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Ostatnie lata to okres zmieniającej się jak w kalejdoskopie polityki pieniężnej Turcji, której stopy procentowe z roku na rok radykalnie raz rosną, raz maleją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA