Fot. Pixabay

Bezrobocie w USA nie było tak wysokie od prawie stulecia. Najnowsze dane opublikowane przez Departament Pracy USA pokazały skalę kryzysu, w jakim znalazła się amerykańska gospodarka z powodu pandemii koronaiwirusa.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych spadła w kwietniu o 20,5 mln wobec oczekiwanej zniżki o 22,0 mln – podał Departament Pracy. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 14,7 proc., oczekiwano 16 proc. wobec 4,4 proc. miesiąc wcześniej. Tak mocnego spadku liczby miejsc pracy nie odnotowano w USA od rozpoczęcia zbierania danych w 1939 roku. 

Najsłabszy odczyt payrolls (zatrudnienie w sektorze pozarolniczej) w USA do tej pory miał miejsce we wrześniu 1945 roku, w trakcie demobilizacji społeczeństwa po II wojnie światowej, jednak jego skala (-1,96 mln) była wielokrotnie niższa niż dane z okresu pandemii w kwietniu 2020 r. 

Z kolei tak wysoką stopę bezrobocia odnotowano w USA ostatnio w trakcie wielkiego kryzysu na przełomie lat 20. i 30. XX w. (przy maksymalnym bezrobociu 25 proc. w 1933 r.). Po II wojnie światowej rekordowo wysokie bezrobocie w USA odnotowano w 1982 r. na poziomie 10,8 proc.

Od początku epidemii koronawirusa po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już ok. 33 mln Amerykanów. W minionym tygodniu w USA przybyło 3,2 mln takich osób – ogłosił amerykański resort pracy. 

PAP

Poprzedni artykułTrzech rosyjskich lekarzy „wyskoczyło” przez okno. Presja wywierana na tamtejszą służbę zdrowia zaczyna zabijać
Następny artykułW Niemczech nasilają się protesty potępiające „totalitarne ograniczenia” związane z koronawirusem