fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumBezterminowe oczekiwanie na interpretację? W przepisach mamy lukę

Bezterminowe oczekiwanie na interpretację? W przepisach mamy lukę

Na taki problem zwrócił uwagę sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Jerzy Płusa podczas uzasadniania wyroków z 28 listopada br. (sygn. akt II FSK 4004/17 i II FSK 9/18). NSA przekazał sprawę do sądu I instancji, jednak eksperci mają już pewność co do luki w przepisach.

Standardowo dyrektor KIS wydaje interpretację indywidualną bez zbędnej zwłoki, ale nie później, niż w ciągu trzech miesięcy od otrzymania wniosku od podatnika. Jednak do tego okresu nie wliczają się terminy i okresy z art. 139 par. 4 ordynacji. Mowa tu o czasie przewidzianym w przepisach podatkowych "dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu".

I tutaj jest problem – termin wydania interpretacji może się w związku z tym wydłużać.

Przykładem jest przywołana przez Dziennik Gazetę Prawną spółka, która chciała wprowadzić program motywacyjny dla członków zarządu. W związku z tym zwróciła się z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej o skutki w podatkach dochodowych dla uczetników programu i dla spółki jako płatnika.

Dyrektor odmówił wszczęcia postępowania, czyli wydania interpretacji. Było to jednak po upływie 3 miesięcy od otrzymania wniosku. Wynikało to z otrzymania w takim terminie opinii od ministra finansów, że w sprawie zachodzą okoliczności do zastosowania klauzuli o unikaniu opodatkowania. Spółka złożyła zażalenie na taką decyzję, następnie złożyła skargę do sądu. Sprawę wygrała w pierwszej instancji. Są uznał, że w związku z przekroczeniem trzymiesięcznego terminu, spółka otrzymała tzw. interpretację milczącą (wyroki WSA w Białymstoku z 13 września 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 558/17 oraz I SA/Bk 559/17).

US złożył jednak skargę kasacyjną powołując się na wspomniane wcześniej zapisy ordynacji podatkowej (opóźnienie "z przyczyn niezależnych od organu") i NAS uchylił korzystne dla podatnika wyroki przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia na poziomie I instancji.

– Jest tu wiele problemów do rozwiązania, których WSA nie wziął pod uwagę – powiedział sędzia Jerzy Płusa w uzasadnieniu.

Problem też w tym, ze podatnik nie wie, czy dyrektor KIS zwrócił się gdziekolwiek z wnioskiem o opinię i że termin może w związku z tym być przedłużony. Jak to się ma zatem do instancji "interpretacji milczącej"?

– Prawo do interpretacji nie może efektywnie funkcjonować w takiej sytuacji. Tymczasem wątpliwości podatników się mnożą i często jedyną szansą na ich rozwianie jest właśnie interpretacja indywidualna. Należy podjąć działania legislacyjne eliminujące ten problem – komentuje Kamil Goral, ekonomista i ekspert Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa.

JS/GazetaPrawna.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA