fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumBezterminowe oczekiwanie na interpretację? W przepisach mamy lukę

Bezterminowe oczekiwanie na interpretację? W przepisach mamy lukę

Na taki problem zwrócił uwagę sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Jerzy Płusa podczas uzasadniania wyroków z 28 listopada br. (sygn. akt II FSK 4004/17 i II FSK 9/18). NSA przekazał sprawę do sądu I instancji, jednak eksperci mają już pewność co do luki w przepisach.

Standardowo dyrektor KIS wydaje interpretację indywidualną bez zbędnej zwłoki, ale nie później, niż w ciągu trzech miesięcy od otrzymania wniosku od podatnika. Jednak do tego okresu nie wliczają się terminy i okresy z art. 139 par. 4 ordynacji. Mowa tu o czasie przewidzianym w przepisach podatkowych "dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu".

I tutaj jest problem – termin wydania interpretacji może się w związku z tym wydłużać.

Przykładem jest przywołana przez Dziennik Gazetę Prawną spółka, która chciała wprowadzić program motywacyjny dla członków zarządu. W związku z tym zwróciła się z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej o skutki w podatkach dochodowych dla uczetników programu i dla spółki jako płatnika.

Dyrektor odmówił wszczęcia postępowania, czyli wydania interpretacji. Było to jednak po upływie 3 miesięcy od otrzymania wniosku. Wynikało to z otrzymania w takim terminie opinii od ministra finansów, że w sprawie zachodzą okoliczności do zastosowania klauzuli o unikaniu opodatkowania. Spółka złożyła zażalenie na taką decyzję, następnie złożyła skargę do sądu. Sprawę wygrała w pierwszej instancji. Są uznał, że w związku z przekroczeniem trzymiesięcznego terminu, spółka otrzymała tzw. interpretację milczącą (wyroki WSA w Białymstoku z 13 września 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 558/17 oraz I SA/Bk 559/17).

US złożył jednak skargę kasacyjną powołując się na wspomniane wcześniej zapisy ordynacji podatkowej (opóźnienie "z przyczyn niezależnych od organu") i NAS uchylił korzystne dla podatnika wyroki przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia na poziomie I instancji.

– Jest tu wiele problemów do rozwiązania, których WSA nie wziął pod uwagę – powiedział sędzia Jerzy Płusa w uzasadnieniu.

Problem też w tym, ze podatnik nie wie, czy dyrektor KIS zwrócił się gdziekolwiek z wnioskiem o opinię i że termin może w związku z tym być przedłużony. Jak to się ma zatem do instancji "interpretacji milczącej"?

– Prawo do interpretacji nie może efektywnie funkcjonować w takiej sytuacji. Tymczasem wątpliwości podatników się mnożą i często jedyną szansą na ich rozwianie jest właśnie interpretacja indywidualna. Należy podjąć działania legislacyjne eliminujące ten problem – komentuje Kamil Goral, ekonomista i ekspert Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa.

JS/GazetaPrawna.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA