fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaForum inwestycjiBGK pozyskał 240 mln euro od EBI na finansowanie budowy obwodnicy Trójmiasta

BGK pozyskał 240 mln euro od EBI na finansowanie budowy obwodnicy Trójmiasta

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę na 240 mln euro kredytu na budowę 39-kilometrowej obwodnicy Trójmiasta, będącej częścią drogi ekspresowej S6.

– Podpisana umowa kredytowa z naszym wieloletnim partnerem, którym od 20 lat jest Bank Gospodarstwa Krajowego, jest niezwykle atrakcyjna. Mogę powiedzieć, że to kolejny projekt drogowy i infrastrukturalny, w który angażuje się EBI. Rozbudowa obwodnicy Trójmiasta zostanie sfinansowana w ramach 240 mln euro kredytu o zapadalności 30 lat, dodatkowo obowiązywać będzie 10-letnia karencja spłaty. Traktujemy to jako naturalne wsparcie EBI na rzecz inwestycji komunikacyjnych, realizowanych w Polsce – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, podczas uroczystości podpisania umowy w trakcie konferencji Impact’21 w Poznaniu.

Kredyt EBI zasili zarządzany przez BGK Krajowy Fundusz Drogowy (KFD). Finansuje on budowę i przebudowę dróg krajowych w Polsce, w tym przede wszystkim autostrad i dróg ekspresowych oraz obwodnic miast.

– Poprawa jakości życia Polaków jest jednym z głównych elementów działalności Banku Gospodarstwa Krajowego. Wspieramy zrównoważony, gospodarczo-społeczny rozwój naszego kraju m.in. poprzez inwestycje w infrastrukturę. Budowa obwodnicy Trójmiasta zwiększy bezpieczeństwo i komfort podróży dla mieszkańców regionu oraz turystów. Usprawni również międzynarodowe połączenie tranzytowe będące częścią Transeuropejskiej Sieci Dróg. Poprzez obsługę Krajowego Funduszu Drogowego do tej pory zapewniliśmy płynne finansowanie inwestycji drogowych o wartości blisko 200 mld zł, co przełożyło się na budowę ok. 1 300 km autostrad i ponad 2 400 km dróg ekspresowych – skomentowała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Kredyt umożliwi budowę 39-kilometrowego odcinka wokół obszaru metropolitalnego od Chwaszczyna na północnym zachodzie do węzła drogowego Gdańsk Południe na południowym wschodzie.

Projekt ma zasadnicze znaczenie dla poprawy połączeń drogowych w Trójmieście oraz ułatwienia dostępu do portów w Gdyni i w Gdańsku. Stanowi również część szerszej rozbudowy trasy S6, połączenia drogą ekspresową Szczecina i Gdańska. Droga będzie biegła równolegle do wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jako część Transeuropejskiej Sieci Systemów Transportowych (TEN-T), S6 umożliwia połączenie północnej Polski z multimodalnym korytarzem TEN-T Bałtyk-Adriatyk.

Nowa operacja będzie uzupełnieniem wcześniejszych projektów, również finansowanych przez EBI, takich jak budowa odcinka (ok. 41 km) drogi ekspresowej S6 między Bożympolem Wielkim a Trójmiastem.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej. Bank finansuje projekty w obszarach infrastruktury, innowacji, środowiska oraz MŚP. W 2020 roku Grupa EBI przeznaczyła na finansowanie projektów w Polsce kwotę 5,2 mld euro.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA