Białoruskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o częściowym zniesieniu embarga na owoce z Polski.

Fot. Marcin Kalita

W wyniku decyzji Mińska Polska znowu będzie mogła eksportować na Białoruś jabłka, gruszki, kabaczki, bakłażany, paprykę, sałaty zielone i mieszanki sałat, rukolę, rzepę, szpinak. Białoruski resort rolnictwa tłumaczy, że decyzja ta jest podyktowana problemami z dostępnością tych produktów, a także rosnącymi cenami tychże towarów.

Polskie Ministerstwo Rolnictwa wyjaśniło, że częściowo zniesione białoruskie embargo obowiązywało od 1 stycznia 2022 r. Poza Polską embargo dotyczyło innych krajów, które wcześniej objęły Białoruś sankcjami, czyli państw członkowskich Unii Europejskiej, USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry, Szwajcarii, Serbii i Liechtensteinu.

Resort rolnictwa przypomniał, że od 16 kwietnia 2022 r. Białoruś wprowadziła zakaz przemieszczania się przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej do Białorusi pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej, co oznacza, że „pojazdy unijnych przewoźników zostawiają towar w przygranicznych białoruskich centrach transportowo-logistycznych, które pracują przez całą dobę” i dopiero „stamtąd towary będą transportowane na wschód samochodami należącymi do przewoźników białoruskich i rosyjskich”.

Poprzedni artykułNa tym innowacyjnym rynku Polska jest liderem
Następny artykułUOKiK przygląda się Biedronce