fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaBiałoruś płaci 12 razy mniej za gaz niż reszta Europy

Białoruś płaci 12 razy mniej za gaz niż reszta Europy

Rosja zawarła umowę na dostawy gazu na Białoruś na warunkach z poprzedniego roku.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem w 2022 r. Mińsk zapłaci 128,5 dolarów za tysiąc metrów sześciennych otrzymanego gazu. Jednocześnie w ostatnich tygodniach cena na europejskich giełdach sięgała 1600 dolarów za metr sześcienny tego surowca.

W 2020 r. pracę rozpoczęła pierwsza elektrownia atomowa na Białorusi, zbudowana we współpracy z Rosją. Od jej uruchomienia zapotrzebowanie na gaz w państwie Aleksandra Łukaszenki spadło o 20 procent.

Cały czas trwają prace mające na celu integracje systemów gazowych, naftowych i utworzenie jednolitego rynku energii elektrycznej obydwu krajów.

W listopadzie przywódcy Rosji i Białorusi zawarli szereg porozumień zmierzających do utworzenia wspólnego państwa związkowego. Oprócz energetyki obejmowały one takie dziedziny jak podatki, bankowość, przemysł, rolnictwo i współpracę wojskową.

eurasia.expert , oilcapital.ru, rferl.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA