fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaBiałoruś płaci 12 razy mniej za gaz niż reszta Europy

Białoruś płaci 12 razy mniej za gaz niż reszta Europy

Rosja zawarła umowę na dostawy gazu na Białoruś na warunkach z poprzedniego roku.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem w 2022 r. Mińsk zapłaci 128,5 dolarów za tysiąc metrów sześciennych otrzymanego gazu. Jednocześnie w ostatnich tygodniach cena na europejskich giełdach sięgała 1600 dolarów za metr sześcienny tego surowca.

W 2020 r. pracę rozpoczęła pierwsza elektrownia atomowa na Białorusi, zbudowana we współpracy z Rosją. Od jej uruchomienia zapotrzebowanie na gaz w państwie Aleksandra Łukaszenki spadło o 20 procent.

Cały czas trwają prace mające na celu integracje systemów gazowych, naftowych i utworzenie jednolitego rynku energii elektrycznej obydwu krajów.

W listopadzie przywódcy Rosji i Białorusi zawarli szereg porozumień zmierzających do utworzenia wspólnego państwa związkowego. Oprócz energetyki obejmowały one takie dziedziny jak podatki, bankowość, przemysł, rolnictwo i współpracę wojskową.

eurasia.expert , oilcapital.ru, rferl.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA