fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaBiałoruś płaci 12 razy mniej za gaz niż reszta Europy

Białoruś płaci 12 razy mniej za gaz niż reszta Europy

Rosja zawarła umowę na dostawy gazu na Białoruś na warunkach z poprzedniego roku.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem w 2022 r. Mińsk zapłaci 128,5 dolarów za tysiąc metrów sześciennych otrzymanego gazu. Jednocześnie w ostatnich tygodniach cena na europejskich giełdach sięgała 1600 dolarów za metr sześcienny tego surowca.

W 2020 r. pracę rozpoczęła pierwsza elektrownia atomowa na Białorusi, zbudowana we współpracy z Rosją. Od jej uruchomienia zapotrzebowanie na gaz w państwie Aleksandra Łukaszenki spadło o 20 procent.

Cały czas trwają prace mające na celu integracje systemów gazowych, naftowych i utworzenie jednolitego rynku energii elektrycznej obydwu krajów.

W listopadzie przywódcy Rosji i Białorusi zawarli szereg porozumień zmierzających do utworzenia wspólnego państwa związkowego. Oprócz energetyki obejmowały one takie dziedziny jak podatki, bankowość, przemysł, rolnictwo i współpracę wojskową.

eurasia.expert , oilcapital.ru, rferl.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA