fbpx
środa, 5 lutego, 2025
Strona głównaŚwiatBiałoruś zakazała podnoszenia cen

Białoruś zakazała podnoszenia cen

Aleksander Łukaszenko wprowadził zakaz podnoszenia cen towarów i usług na terytorium Białorusi.

Decyzja o zamrożeniu cen zapadła 6 października podczas spotkania prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki z przedstawicielami rządu. Zgodnie z nią, od tego dnia zakazano jakichkolwiek podwyżek cen produktów oraz usług. Zakaz dotyczy wszystkich firm zajmujących się importem i sprzedażą usług, a także produktów spożywczych i wszystkich pozostałych.

Jeżeli w momencie wprowadzenia nowych zasad jakieś produkty posiadały obniżone ceny (bo były np. w promocji) to również nie można ich już teraz podnieść.

Gdyby pojawiło się poważne uzasadnienie ekonomiczne, to istnieje możliwość odstępstwa od zakazu podwyżek. Decyzje w tej sprawie musi jednak wydać odpowiedni organ rządu lub samorządu.

Również władze będą ustalać ceny towarów, które nie były wcześniej na Białorusi dostępne, a pojawią się w tym kraju po wprowadzeniu nowych zasad ustalania cen.

Jednocześnie urzędnicy będą kontrolować ceny produktów i usług w całym kraju. Jeżeli zauważą, że zostały one nielegalnie podniesione, to mają możliwość zamknąć przedsiębiorstwo, które to uczyniło.

Decyzja o zamrożeniu cen jest odpowiedzią rządu w Mińsku na inflację, która sięga już poziomu prawie 14 procent.

svaboda.org, t.me/government_by/480

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA