Aleksander Łukaszenko wprowadził zakaz podnoszenia cen towarów i usług na terytorium Białorusi.

Decyzja o zamrożeniu cen zapadła 6 października podczas spotkania prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki z przedstawicielami rządu. Zgodnie z nią, od tego dnia zakazano jakichkolwiek podwyżek cen produktów oraz usług. Zakaz dotyczy wszystkich firm zajmujących się importem i sprzedażą usług, a także produktów spożywczych i wszystkich pozostałych.

Jeżeli w momencie wprowadzenia nowych zasad jakieś produkty posiadały obniżone ceny (bo były np. w promocji) to również nie można ich już teraz podnieść.

Gdyby pojawiło się poważne uzasadnienie ekonomiczne, to istnieje możliwość odstępstwa od zakazu podwyżek. Decyzje w tej sprawie musi jednak wydać odpowiedni organ rządu lub samorządu.

Również władze będą ustalać ceny towarów, które nie były wcześniej na Białorusi dostępne, a pojawią się w tym kraju po wprowadzeniu nowych zasad ustalania cen.

Jednocześnie urzędnicy będą kontrolować ceny produktów i usług w całym kraju. Jeżeli zauważą, że zostały one nielegalnie podniesione, to mają możliwość zamknąć przedsiębiorstwo, które to uczyniło.

Decyzja o zamrożeniu cen jest odpowiedzią rządu w Mińsku na inflację, która sięga już poziomu prawie 14 procent.

svaboda.org, t.me/government_by/480

Poprzedni artykułArabia Saudyjska zorganizuje… zimowe igrzyska
Następny artykułMiliony Hiszpanów mogą podróżować koleją za darmo