fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatBiałoruś zakazała podnoszenia cen

Białoruś zakazała podnoszenia cen

Aleksander Łukaszenko wprowadził zakaz podnoszenia cen towarów i usług na terytorium Białorusi.

Decyzja o zamrożeniu cen zapadła 6 października podczas spotkania prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki z przedstawicielami rządu. Zgodnie z nią, od tego dnia zakazano jakichkolwiek podwyżek cen produktów oraz usług. Zakaz dotyczy wszystkich firm zajmujących się importem i sprzedażą usług, a także produktów spożywczych i wszystkich pozostałych.

Jeżeli w momencie wprowadzenia nowych zasad jakieś produkty posiadały obniżone ceny (bo były np. w promocji) to również nie można ich już teraz podnieść.

Gdyby pojawiło się poważne uzasadnienie ekonomiczne, to istnieje możliwość odstępstwa od zakazu podwyżek. Decyzje w tej sprawie musi jednak wydać odpowiedni organ rządu lub samorządu.

Również władze będą ustalać ceny towarów, które nie były wcześniej na Białorusi dostępne, a pojawią się w tym kraju po wprowadzeniu nowych zasad ustalania cen.

Jednocześnie urzędnicy będą kontrolować ceny produktów i usług w całym kraju. Jeżeli zauważą, że zostały one nielegalnie podniesione, to mają możliwość zamknąć przedsiębiorstwo, które to uczyniło.

Decyzja o zamrożeniu cen jest odpowiedzią rządu w Mińsku na inflację, która sięga już poziomu prawie 14 procent.

svaboda.org, t.me/government_by/480

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA