fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaInnowacjeBiały Dom apeluje do koncernów technologicznych ws. sztucznej inteligencji

Biały Dom apeluje do koncernów technologicznych ws. sztucznej inteligencji

Szefowie amerykańskich koncernów technologicznych zostali wezwani do Białego Domu, gdzie usłyszeli, że ich rolą jest ochrona społeczeństwa przed niebezpieczeństwami związanymi ze sztuczną inteligencją (AI).

Biały Dom dał jasno do zrozumienia, że będzie dalej regulował sektor, ponieważ niedawno wprowadzone na rynek produkty AI, takie jak ChatGPT i Bard, poruszyły wyobraźnię opinii publicznej. Ich wdrożenie wywołuje debatę na temat roli sztucznej inteligencji w społeczeństwie konkretnie pokazując potencjalne zagrożenia i korzyści związane z nową technologią.

Amerykański rząd planuje regulacje ws. sztucznej inteligencji

Dyrektorzy ds. technologii zebrani w Białym Domu zostali poinformowani, że to firmy muszą „zapewnić bezpieczeństwo swoich produktów” i ostrzeżeni, że administracja jest otwarta na nowe przepisy i prawo dotycząc sztucznej inteligencji.

Sam Altman – dyrektor naczelny OpenAi, twórcy ChatGPT powiedział dziennikarzom, że jeśli chodzi o regulacje, kierownictwo firmy było „zaskakująco po tej samej stronie co do tego, co musi się wydarzyć”.

Wiceprezydent USA Kamala Harris stwierdziła w oświadczeniu wydanym po spotkaniu, że nowa technologia może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, prywatności i praw obywatelskich, chociaż może również poprawić życie. Jej zdaniem ​​sektor prywatny ma „etyczny, moralny i prawny obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony swoich produktów”.

Biały Dom zapowiedział inwestycje w wysokości 140 mln dolarów mające na celu uruchomienie siedmiu nowych instytutów badawczych nad AI.

Dyskusja na temat rozwoju AI

Wezwania do lepszego uregulowania niezwykle szybkiego wzrostu możliwości AI pojawiają się coraz częściej zarówno ze strony polityków, jak i liderów technologicznych.

W tym tygodniu ojciec chrzestny sztucznej inteligencji, brytyjski naukowiec Geoffrey Hinton, rzucił posadę w Google mówiąc, że teraz żałuje swojej pracy. Powiedział BBC, że niektóre niebezpieczeństwa związane z chatbotami AI są „dość przerażające”.

W marcu list podpisany przez Elona Muska i założyciela Apple, Steve’a Wozniaka wzywał do wstrzymania wdrażania nowej technologii.

Istnieje niebezpieczeństwo, że sztuczna inteligencja może szybko zastąpić ludzi w wielu zawodach, a także że chatboty – takie jak ChatGPT i Bard – mogą być niedokładne i rozpowszechniać dezinformację. Są również obawy, że generatywna sztuczna inteligencja może lekceważyć prawa autorskie, a AI klonująca głos i obraz może sprzyjać oszustwom i rozpowszechnianiu fake newsów.

Jednak zwolennicy rozwoju AI, tacy jak Bill Gates, odrzucili wezwania do „wstrzymania” postępów sztucznej inteligencji, twierdząc, że takie posunięcie nie „rozwiąże przyszłych wyzwań”. Gates twierdzi, że lepiej byłoby skupić się na tym, jak najlepiej wykorzystać rozwój sztucznej inteligencji. Inni uważają, że istnieje niebezpieczeństwo nadmiernej regulacji, co dałoby strategiczną przewagę firmom technologicznym w Chinach.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Mniej więcej dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych technologii. To słabszy wynik niż wynosi średnia unijna.
2 MIN CZYTANIA

Smart Kid walczy w Parlamencie Europejskim

Na Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego została przedstawiona sprawa dyskryminacji polskiego producenta urządzeń przytrzymujących dla dzieci w samochodzie – Smart Kid Belt.
2 MIN CZYTANIA

Światowy gigant otworzy w Polsce nowoczesny hub

Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy. Wszystko po to, aby pracować nad innowacjami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

Chiny wypychają Rosję z Azji Centralnej. Xi spotkał się z przywódcami regionu

Pekin powiększa swoje wpływy w Azji Środkowej powoli wypychając z niej Moskwę. Chiny obiecują krajom regionu miliardy dolarów inwestycji i rozwój współpracy w zakresie bezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Facebook ukarany przez Unię za przesyłanie danych do USA

Firma Meta, właściciel Facebooka, została ukarana przez Europejską Radę Ochrony Danych rekordową grzywną 1,2 mld euro za przesyłanie do USA danych użytkowników FB z Europy.
2 MIN CZYTANIA