fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeBiały Dom apeluje do koncernów technologicznych ws. sztucznej inteligencji

Biały Dom apeluje do koncernów technologicznych ws. sztucznej inteligencji

Szefowie amerykańskich koncernów technologicznych zostali wezwani do Białego Domu, gdzie usłyszeli, że ich rolą jest ochrona społeczeństwa przed niebezpieczeństwami związanymi ze sztuczną inteligencją (AI).

Biały Dom dał jasno do zrozumienia, że będzie dalej regulował sektor, ponieważ niedawno wprowadzone na rynek produkty AI, takie jak ChatGPT i Bard, poruszyły wyobraźnię opinii publicznej. Ich wdrożenie wywołuje debatę na temat roli sztucznej inteligencji w społeczeństwie konkretnie pokazując potencjalne zagrożenia i korzyści związane z nową technologią.

Amerykański rząd planuje regulacje ws. sztucznej inteligencji

Dyrektorzy ds. technologii zebrani w Białym Domu zostali poinformowani, że to firmy muszą „zapewnić bezpieczeństwo swoich produktów” i ostrzeżeni, że administracja jest otwarta na nowe przepisy i prawo dotycząc sztucznej inteligencji.

Sam Altman – dyrektor naczelny OpenAi, twórcy ChatGPT powiedział dziennikarzom, że jeśli chodzi o regulacje, kierownictwo firmy było „zaskakująco po tej samej stronie co do tego, co musi się wydarzyć”.

Wiceprezydent USA Kamala Harris stwierdziła w oświadczeniu wydanym po spotkaniu, że nowa technologia może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, prywatności i praw obywatelskich, chociaż może również poprawić życie. Jej zdaniem ​​sektor prywatny ma „etyczny, moralny i prawny obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony swoich produktów”.

Biały Dom zapowiedział inwestycje w wysokości 140 mln dolarów mające na celu uruchomienie siedmiu nowych instytutów badawczych nad AI.

Dyskusja na temat rozwoju AI

Wezwania do lepszego uregulowania niezwykle szybkiego wzrostu możliwości AI pojawiają się coraz częściej zarówno ze strony polityków, jak i liderów technologicznych.

W tym tygodniu ojciec chrzestny sztucznej inteligencji, brytyjski naukowiec Geoffrey Hinton, rzucił posadę w Google mówiąc, że teraz żałuje swojej pracy. Powiedział BBC, że niektóre niebezpieczeństwa związane z chatbotami AI są „dość przerażające”.

W marcu list podpisany przez Elona Muska i założyciela Apple, Steve’a Wozniaka wzywał do wstrzymania wdrażania nowej technologii.

Istnieje niebezpieczeństwo, że sztuczna inteligencja może szybko zastąpić ludzi w wielu zawodach, a także że chatboty – takie jak ChatGPT i Bard – mogą być niedokładne i rozpowszechniać dezinformację. Są również obawy, że generatywna sztuczna inteligencja może lekceważyć prawa autorskie, a AI klonująca głos i obraz może sprzyjać oszustwom i rozpowszechnianiu fake newsów.

Jednak zwolennicy rozwoju AI, tacy jak Bill Gates, odrzucili wezwania do „wstrzymania” postępów sztucznej inteligencji, twierdząc, że takie posunięcie nie „rozwiąże przyszłych wyzwań”. Gates twierdzi, że lepiej byłoby skupić się na tym, jak najlepiej wykorzystać rozwój sztucznej inteligencji. Inni uważają, że istnieje niebezpieczeństwo nadmiernej regulacji, co dałoby strategiczną przewagę firmom technologicznym w Chinach.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA