fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatBiden i Xi będą rozmawiać o przyszłości świata

Biden i Xi będą rozmawiać o przyszłości świata

Prezydent Joe Biden po raz pierwszy od roku spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Komentatorzy nie przewidują jednak przełomu w relacjach amerykańsko-chińskich.

Spotkanie przywódców USA i Chin odbędzie się 15 listopada, przy okazji szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco. Jak informuje Biały Dom rozmowy obejmą problemy globalne: od wojny Izrael-Hamas, inwazji Rosji na Ukrainę, powiązań Korei Północnej z Rosją po Tajwan czy kwestię Indo-Pacyfiku, praw człowieka, fentanylu, sztucznej inteligencji, a także „uczciwych” stosunków handlowych i gospodarczych.

Wszystkie tematy są na stole

„Nic nie będzie pomijane; wszystko jest na stole” – nieoficjalnie informują Agencję Reutera amerykańscy urzędnicy. „Mamy co do tego jasność. Wiemy, że podejmowane przez kilka dziesięcioleci wysiłki na rzecz ukształtowania lub zreformowania Chin zakończyły się niepowodzeniem. Spodziewamy się jednak, że Chiny pozostaną blisko („we expect China to be around”) i będą głównym graczem na arenie światowej przez resztę naszego życia” – podkreślają.

Oczekuje się, że głównym rezultatem spotkania będzie większa współpraca dyplomatyczna w obszarze klimatu, zdrowia na świecie, stabilności gospodarczej, działań antynarkotykowych i potencjalnego wznowienia niektórych kanałów komunikacji wojskowej na wysokim szczeblu, po ich zamrożeniu. Ale głęboki postęp w relacjach będzie trudny. Oba kraje w coraz większym stopniu uważają się za konkurencję mającą na celu zapewnienie sobie przewagi militarnej, opanowanie gospodarki XXI wieku i zdobycie sympatii krajów trzecich.

Dyplomaci w Waszyngtonie przewidują, że w nadchodzących tygodniach Pekin, w związku z realizacją własnych ambicji w regionie Indo-Pacyfiku, przetestuje Stany Zjednoczone wykorzystując zauważalną zmianę priorytetów USA w kontekście Ukrainy i Izraela. Biden będzie z kolei wywierał presję na Xi, aby przekonać Iran, że próby rozszerzania konfliktu na Bliskim Wschodzie byłyby nierozsądne.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA