fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatBiden przedstawił wielki plan fiskalny

Biden przedstawił wielki plan fiskalny

Amerykański prezydent Joe Biden pogrąża kraj w socjalizmie. W czwartek przedstawił szczegóły swojego planu fiskalnego, którego główne założenia skupiają się na tzw. zabezpieczeniu socjalnym Amerykanów i odnoszą się do tzw. kryzysu klimatycznego.

Wartość fiskalnego planu Bidena to aż 1,75 bln dolarów. Propozycja rozszerza opiekę przedszkolną dla wszystkich dzieci w wieku 3 i 4 lat, co według Białego Domu jest największym poszerzeniem publicznej oświaty w USA od 100 lat. Poza tym plan Bidena zapewnia świadczenia zdrowotne dla seniorów oraz przedłuża ulgę podatkową dla gospodarstw domowych zarabiających poniżej 150 tys. dolarów rocznie. Do tego dochodzą pomysły dotyczące budowy przystępnych cenowo mieszkań, a także zapewnienia darmowych posiłków dla uczniów.

Skąd wziąć na to pieniądze? Oczywiście z podatków. Prezydent chce wprowadzić nowe obciążenia podatkowe dla najbogatszych Amerykanów. Zgodnie z planem 5-proc. stawką miałby być objęty dochód powyżej 10 mln dolarów, a dodatkowymi 3 proc. opodatkowany byłby dochód powyżej 25 mln dolarów. Według Białego Domu podwyżki podatków nie obejmą nikogo zarabiającego poniżej 400 tys. dolarów.

Plan Bidena najwięcej miejsca poświęca walce ze zmianami klimatycznymi. Na same ulgi podatkowe związane z zieloną energią ma być przeznaczonych 320 mld dolarów, a na walkę z „anomaliami pogodowymi” 105 mld dolarów. Z kolei na zielone inwestycje zostanie przeznaczonych 110 mld dolarów, a 20 mld dolarów rząd przekaże na inne zachęty w obszarze walki ze zmianami klimatu.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA