fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatBiden przywraca wolny handel między USA, a Unią Europejską

Biden przywraca wolny handel między USA, a Unią Europejską

Joe Biden zawarł porozumienie z Ursulą von der Leyen, na mocy którego zlikwidowane mają zostać cła na handel stalą i aluminiową między USA, a UE.

Obecne taryfy są efektem uruchomienia sekcji 232 ustawy „Trade Expansion Act” przez administrację Donalda Trumpa. Zgodnie z oświadczeniem obecnego prezydenta USA i szefowej Komisji Europejskiej, zostaną one częściowo zniesione. Dzięki temu znacznie zostanie ułatwiona wymiana handlowa tymi surowcami między obydwoma stronami. Brak opłat celnych będzie dotyczył pewnego wolumenu produktów. Towary ponad ustalony limit, nadal będą obciążone taryfami w wysokości 10 (na aluminium) i 25 proc. (na stal).

Po wycofaniu się przez Waszyngton z opłat za stal i aluminium, Bruksela zawiesi cła, które wprowadziła odwetowo. Dotyczyły one m.in. sprowadzanych zza oceanu motocykli, whisky czy motorówek.

Jednocześnie nowe porozumienie ma promować zielone technologie i brać pod uwagę sposób produkcji towarów, których dotyczy. Preferencyjne podejście będzie stosowane wobec tych, wytwarzanych przy jak najmniejszej emisji szkodliwych gazów. Zastosowano również wykluczenia, które uniemożliwią bezcłowy eksport stali z UE do USA pochodzącej z Chin.

W ostatnim roku ceny stali wzrosły w USA trzykrotnie. Redukcja ceł ma pomóc w odwróceniu tego trendu.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA