fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatBiden przywraca wolny handel między USA, a Unią Europejską

Biden przywraca wolny handel między USA, a Unią Europejską

Joe Biden zawarł porozumienie z Ursulą von der Leyen, na mocy którego zlikwidowane mają zostać cła na handel stalą i aluminiową między USA, a UE.

Obecne taryfy są efektem uruchomienia sekcji 232 ustawy „Trade Expansion Act” przez administrację Donalda Trumpa. Zgodnie z oświadczeniem obecnego prezydenta USA i szefowej Komisji Europejskiej, zostaną one częściowo zniesione. Dzięki temu znacznie zostanie ułatwiona wymiana handlowa tymi surowcami między obydwoma stronami. Brak opłat celnych będzie dotyczył pewnego wolumenu produktów. Towary ponad ustalony limit, nadal będą obciążone taryfami w wysokości 10 (na aluminium) i 25 proc. (na stal).

Po wycofaniu się przez Waszyngton z opłat za stal i aluminium, Bruksela zawiesi cła, które wprowadziła odwetowo. Dotyczyły one m.in. sprowadzanych zza oceanu motocykli, whisky czy motorówek.

Jednocześnie nowe porozumienie ma promować zielone technologie i brać pod uwagę sposób produkcji towarów, których dotyczy. Preferencyjne podejście będzie stosowane wobec tych, wytwarzanych przy jak najmniejszej emisji szkodliwych gazów. Zastosowano również wykluczenia, które uniemożliwią bezcłowy eksport stali z UE do USA pochodzącej z Chin.

W ostatnim roku ceny stali wzrosły w USA trzykrotnie. Redukcja ceł ma pomóc w odwróceniu tego trendu.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA