Prezydenci: USA Joe Biden, Rosji Władimir Putin i Chin Xi Jinping zapowiedzieli udział w listopadowym szczycie grupy G20 (największych gospodarek świata) na Bali w Indonezji. Potwierdził to Joko Widodo, prezydent tego kraju, który w tym roku przewodniczy obradom. Szczyt jest bacznie obserwowany, biorąc pod uwagę możliwy udział wszystkich trzech przywódców.

relacje polsko-amerykańskie joe biden - grafika wpisu
Fot: PAP/EPA

Będzie to pierwszy światowy szczyt G20 od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zaostrzenia napięcia wokół Tajwanu.

Byłby to również pierwszy raz od stycznia 2020 r. gdy Xi opuści Chiny. – od czasu, gdy kraj ten zamknął swoje granice na początku pandemii Covid-19. W tym czasie opuścił kraj tylko z okazji 25. rocznicy powrotu Hongkongu do Chin – 1 lipca tego roku.

Doniesienia wskazują na możliwość bezpośredniego spotkania Bidena i Xi w najbliższym czasie – przed szczytem lub w jego kuluarach. Nie jest jasne, czy spotka się z Putinem.

Stosunki między Waszyngtonem a Pekinem pogorszyły się w związku ze sporem o przestrzeganie praw człowieka, handlem, a ostatnio wizytą amerykańskiej spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie.

Szczyt odbywa się również po ogłoszeniu przez Chiny i Rosję partnerstwa strategicznego „bez ograniczeń”, mimo że większość świata potępia decyzję Putina inwazji na Ukrainę. Na razie nie widać jednak bezpośredniego wsparcia przez Chiny Rosji. Kraj ten deklaratywnie krytykuje NATO, ale stara się unikać posądzeń o wspieranie Putina, aby uniknąć zachodnich sankcji.

Waszyngton wcześniej wzywał G20 do usunięcia członkostwa Rosji i wycofania zaproszenia dla Putina. Jednak do tego nie doszło.

BBC/KR

Poprzedni artykułFrancuski rząd planuje zamach na prywatne i służbowe loty w Europie
Następny artykuł90-procentowy wzrost zysku z ropy