fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatBiden, Xi i Putin na jednym szczycie?

Biden, Xi i Putin na jednym szczycie?

Prezydenci: USA Joe Biden, Rosji Władimir Putin i Chin Xi Jinping zapowiedzieli udział w listopadowym szczycie grupy G20 (największych gospodarek świata) na Bali w Indonezji. Potwierdził to Joko Widodo, prezydent tego kraju, który w tym roku przewodniczy obradom. Szczyt jest bacznie obserwowany, biorąc pod uwagę możliwy udział wszystkich trzech przywódców.

Będzie to pierwszy światowy szczyt G20 od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zaostrzenia napięcia wokół Tajwanu.

Byłby to również pierwszy raz od stycznia 2020 r. gdy Xi opuści Chiny. – od czasu, gdy kraj ten zamknął swoje granice na początku pandemii Covid-19. W tym czasie opuścił kraj tylko z okazji 25. rocznicy powrotu Hongkongu do Chin – 1 lipca tego roku.

Doniesienia wskazują na możliwość bezpośredniego spotkania Bidena i Xi w najbliższym czasie – przed szczytem lub w jego kuluarach. Nie jest jasne, czy spotka się z Putinem.

Stosunki między Waszyngtonem a Pekinem pogorszyły się w związku ze sporem o przestrzeganie praw człowieka, handlem, a ostatnio wizytą amerykańskiej spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie.

Szczyt odbywa się również po ogłoszeniu przez Chiny i Rosję partnerstwa strategicznego „bez ograniczeń”, mimo że większość świata potępia decyzję Putina inwazji na Ukrainę. Na razie nie widać jednak bezpośredniego wsparcia przez Chiny Rosji. Kraj ten deklaratywnie krytykuje NATO, ale stara się unikać posądzeń o wspieranie Putina, aby uniknąć zachodnich sankcji.

Waszyngton wcześniej wzywał G20 do usunięcia członkostwa Rosji i wycofania zaproszenia dla Putina. Jednak do tego nie doszło.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA