W roku 2021 w Polsce w biedzie żyło aż 1,6 miliona osób.

Z corocznego „Raportu o biedzie” przygotowywanego przez Szlachetną Paczkę wynika, że w 2021 r. w Polsce aż 1,6 mln osób żyło w biedzie. W tej grupie było 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów.

Poza tym Szlachetna Paczka wskazuje, że olbrzymim problemem dla ubogich rodzin w Polsce jest inflacja i przypomina, że w październiku 2022 r. ceny produktów i usług były wyższe średnio o 17,9 proc. niż rok temu. W przypadku produktów podstawowych podwyżki były jeszcze większe. Dla przykładu – chleb podrożał o 29,2 proc., tłuszcze o 38,1 proc., a mąka nawet o 45,4 proc.

„Jeśli dochód jednoosobowego gospodarstwa osoby pracującej nie przekracza 1334 zł miesięcznie, mówimy, że żyje ona w sferze niedostatku. W Polsce w 2021 roku, gdy inflacja była na znacznie niższym poziomie niż dziś, obejmowała ona ponad 40 proc. obywateli” – napisano na stronie Szlachetnej Paczki. „W rodzinach objętych pomocą Szlachetnej Paczki średni dochód na osobę to 13 zł i 11 gr na dzień” – dodano.

Poza tym – według raportu – dzisiaj niemal 2,5 mln osób w Polsce żyje w budynkach z przeciekającym dachem, nieszczelnymi oknami i drzwiami oraz wilgocią na ścianach i sufitach. Z kolei w niemal 3 proc. gospodarstw domowych nie ma bieżącej wody, a 5 proc. Polaków w 2022 r. żyło bez dostępu do łazienki i toalety.

Szlachetna Paczka alarmuje, że skrócił się w Polsce szacowany średni czas trwania życia w zdrowiu i dziś wynosi on nieco ponad 59 lat dla mężczyzn i 63 lata dla kobiet. Z kolei aż ponad 2,5 mln Polaków w wieku produkcyjnym nie podejmuje pracy z powodu choroby lub niepełnosprawności.

„Raport o biedzie” pokazał też, że aż 15 proc. Polaków uważa, iż życie w biedzie to kwestia wyboru, a 17 proc. z nas jest przekonanych, że ubodzy sami są winni swojej sytuacji. Poza tym 22 proc. Polaków sądzi, że ubóstwo to skutek lenistwa, a 31 proc. uważa, że lekarstwem na biedę jest pójście do pracy. Z kolei co trzeci Polak twierdzi, że ludzie ubodzy wolą żyć na zasiłkach niż pracować, a 77 proc. jest przekonanych, że inflacja i rosnące ceny podstawowych produktów najbardziej dotykają tych, którzy już wcześniej byli w trudnej sytuacji.

Szlachetna Paczka

Poprzedni artykułPomoc dla firm, które ucierpiały przez wojnę zostanie rozszerzona
Następny artykułCzy ufacie sklepom internetowym?